AK Parti Binasına Saldırıdaki Asıl Hedef

AK Parti Binasına Saldırıdaki Asıl Hedef

Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi'ne düzenlenen eşzamanlı saldırılarla ilgili soruşturmada önemli bir bilgi ortaya çıktı.

AK Parti Binasına Saldırıdaki Asıl Hedef

Adalet Bakanlığı 'na 2 el bombası atarak kaçtığı iddia edilen zanlı Hasan B.'nin, asıl hedefinin Başbakanlık Merkez Binası olduğu, ancak bina çevresinde alınan yoğun güvenlik önlemleri üzerine hedef değiştirdiği tespit edildi.

Milliyet'in aldığı bilgilere göre, DHKP/C tarafından Adalet Bakanlığı ve Ak Parti Genel Merkezi'ne düzenlenen eşzamanlı saldırılarla ilgili soruşturmasını derinleştiren terör ve istihbarat birimleri önemli bilgilere ulaştı. Saldırıları düzenleyen şahıslar olarak aranan Hasan B. ve Muharrem K.'nın eylem gününe kadar örgütün "güvenli ev" olarak bilinen hücrelerinde konakladıkları kaydedildi. Hasan B. ve Muharrem K.'nın, saldırılarda kullandıkları el bombaları ve lav silahlarını da başkente gelmeden önce buralardaki örgüt üyelerinden temin ettikleri tespit edildi.

Saldırıların ardından Ak Parti ve Adalet Bakanlığı çevresindeki yüzlerce MOBESE ve güvenlik kamerasını inceleyen emniyet ve istihbarat birimleri, bölgedeki 50'nin üzerinde MOBESE ve güvenlik kamerasında iki zanlının görüntülerini tespit etti. Adalet Bakanlığı'na yönelik saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Hasan B.'nin, saldırı öncesinde bölgede keşif çalışmaları yaptığı da güvenlik kameralarına yansıdı. Kamera kayıtlarında Hasan B. olduğu iddia edilen kişinin, Kızılay'dan Güvenpark'a geldiği, buradan çiçekçi dükkanlarının bulunduğu alandan Başbakanlık Merkez Binası, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın da bulunduğu kampüsün alt giriş kapısının önünden Milli Müdafa Caddesi'ne yöneldiği belirlendi. Zanlının burada oluşturulan güvenlik noktasındaki polisleri görünce yönünü değiştirdiği kaydedildi. Zanlının, Başbakanlık'ın arka kapısına doğru yürürken geri dönmesinin nedeninin yoğun güvenlik önlemleri olduğu belirtildi.

İncelenen kayıtlar ve eylemin yapılış biçiminin analiz edilmesi sonucu, saldırıyı gerçekleştiren DHKP-C 'nin asıl hedefinin Ak Parti Genel Merkezi'yle birlikte Başbakanlık merkez binası olduğu değerlendirildi. Ancak, Başbakanlık'ın çok sıkı korunması ve özellikle ABD Büyükelçiliği'ne yönelik canlı bomba saldırısının ardından güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarılması sonucu bu hedefin değiştiği kaydedildi.