AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan'ın Açıklamaları

AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan'ın Açıklamaları

AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan, Türban Sorunu Konusunda AK Parti-mhp Uzlaşmasını Olumlu Bulduğunu Söylerken, İKÖ Kadın Kültür ve Çalışma Komisyonu'nu da Kadın Sorunlarına Fazla Eğilmediği İçin Eleştirdi.

AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan'ın Açıklamaları

AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan, türban sorunu konusunda AK Parti-MHP uzlaşmasını olumlu bulduğunu söylerken, İKÖ Kadın Kültür ve Çalışma Komisyonu'nu da kadın sorunlarına fazla eğilmediği için eleştirdi.

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Parlamento Başkanları Toplantısı için TBMM Başkanı Köksal Toptan'la birlikte Mısır'da bulunan AK Parti Ankara Milletvekili Asan, türban sorunu konusundaki gelişmeler ve İKÖ'nün Kadın Kültür ve Çalışma Komisyonu ile ilgili Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Asan, "AK Parti-MHP uzlaşması olumlu. Keşke diğer partiler de bu sorunun çözümüne katkı sağlasalar. AK Parti-MHP uzlaşmasının sonucuna bakmak gerekir. Biz çabuk uzlaşıyor görünüyoruz, ama sonradan sorunlar

çıkıyor. Bu nedenle, bu uzlaşmanın sonucuna bakmak gerek diyorum" dedi. Umudunun problemin çözülmesinden yana olduğunu söyleyen Asan, "Kimsenin eğitim hakkı elinden alınmamalı. Her ne suç işlemiş olursa olsun, eğitim hakkı kimseden alınmamalı. Herkes serbestçe eğitim hakkını kullanabilmeli. Gerçi türban takmak suç mu, değil mi tartışılır, ama sonuçta eğitim hakkı var. Başörtülü kızlar bana, 'Keşke hapse girsek. Orada başörtüsü ile okuma imkanı var' dedikçe yüreğim burkuluyor. Bu sorun çözülmelidir"

diye konuştu.

İKÖ Kadın Kültür ve Çalışma Komisyonu'nu, kadın sorunlarına eğilmemekle eleştiren Asan, "Bu, hem AB'de hem de Akdeniz Birliği'nde bu şekilde. Politik konular kadının önüne geçiyor. Ortadoğu'da kadın sorunları yerine daha çok İsrail, Filistin, Irak konuları görüşülüyor. Bu nedenle teklif verdim. Ya komisyonun adı değiştirilecek ya da daha fazla kadın sorunlarına eğilmeleri gerekecek. Politik konular kadının önüne geçmemeli" dedi.

(MKF-OYK-OYK-OK-D)