AK Parti, Anayasa Değişikliği İçin Muhalefetle 'Mutabakat' Arayacak

AK Parti, Anayasa Değişikliği İçin Muhalefetle 'Mutabakat' Arayacak

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (Mkyk), Kapatma Davasının Ardından Siyasi Partilerin Kapatılmasını Zorlaştıran Anayasa Değişikliği İçin Muhalefetle 'Uzlaşma' Aranmasını Kararlaştırdı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, "Hukuk Sistemimiz ve Demokrasimizin Bu Süreçten Güçlenerek Çıkacağı Çözümü Geliştirmek İçin Siyaset Kurumu İçinde Mutabakat Arayışımız Sürecektir" ...

AK Parti, Anayasa Değişikliği İçin Muhalefetle 'Mutabakat' Arayacak

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), kapatma davasının ardından siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran anayasa değişikliği için muhalefetle 'uzlaşma' aranmasını kararlaştırdı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, "Hukuk sistemimiz ve demokrasimizin bu süreçten güçlenerek çıkacağı çözümü geliştirmek için siyaset kurumu içinde mutabakat arayışımız sürecektir" dedi.

AK Parti'nin en üst karar organı olan MKYK, Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan başkanlığında yaklaşık 6 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Genel Başkan Yardımcısı Fırat, MKYK bildirisini okudu. Toplantının ana gündemini AK Parti hakkında açılan kapatma davasının oluşturduğunu belirten Fırat, bu sürecin çok yönlü olarak bütün boyutlarıyla ele alındığını ve görüşüldüğünü kaydetti. Başbakan Erdoğan'ın iç ve dış siyasi gelişmeleri değerlendirdiği sunuşunun ardından kurul üyelerinin davaya ilişkin görüş ve önerilerini ortaya koyduğuna işaret eden Fırat, toplantıda mahkeme sürecinin nasıl yürütülmesi gerektiği konusunda bütün üyelerin görüş bildirdiğini, temel savunma stratejisi üzerinde durulduğunu kaydetti. Bu çerçevede Başbakan Erdoğan'ın tayin edeceği çalışma grupları tarafından mahkeme sürecinin kendi mecrasında yürütülmesinin kararlaştırıldığını vurgulayan Fırat, toplantıda bu sürecin kamuoyunda yol açtığı gelecek kaygıları ve belirsizliklerin ele alındığını söyledi.

"SİYASET KURUMU ÇÖZMELİ" Sürecin mahkeme boyutu dışında çok kapsamlı siyasi ve ekonomik sonuçlarının olacağının altını çizen Fırat, "MKYK'da oluşan ortak akıl, inanıyoruz ki milletimizi, bu sürecin ağır bedellerini ödeme mecburiyetiyle karşı karşıya bırakmayacaktır" diye konuştu. Fırat, sorunun çözümü için siyaset kurumunu da göreve çağırarak, şunları söyledi:

"Elbette mahkeme sürece kendi içinde yürüyecektir. Ancak bu sürecin siyasi ve ekonomik sonuçlarını şimdiden öngörerek milletimizin ortak menfaatlerini, ülkemizin istikrar ve huzurunu, birlik ve bütünlüğünü koruyacak tedbirleri almak da siyaset kurumunun görevidir. Siyaset kurumunun milletimiz adına yüklendiği bu sorumluluktan kaçınamayacağı açıktır. Milletimiz doğrudan etkilerine maruz kalacağı bu sonuçların yönetilmesini haklı olarak siyaset kurumundan beklemektedir. Kamuoyumuzda, sivil toplum kurumlarımızın çağrılarında çözüm üretme görevi siyaset kurumuna yüklenmektedir. Çözümün zemini de millet iradesinin tecelligahı olan TBMM olarak gösterilmektedir. Ülkemiz ve milletimiz için telafisi zor, ağır kayıplara yol açabilecek siyasi ve ekonomik istikrarın bozulması, birlik ve bütünlüğümüzün zaafa uğramasıyla sonuçlanabilecek böyle bir sürece siyaset kurumunun kayıtsız kalması düşünülemez. Biz AK Parti olarak bu sorumluluğun idraki içinde hareket etmekte kararlıyız. Hukuk sistemimiz ve demokrasimizin bu süreçten güçlenerek çıkacağı çözümü geliştirmek için siyaset kurumu içinde mutabakat arayışımız sürecektir. Bu süreç, hepimiz için bir özgürlük ve sosyal barış güvencesi olan laiklik ilkesini ortak paydamız olarak siyasi rekabetin üzerinde tutmak için de önemli bir fırsat oluşturmaktadır. İnanıyoruz ki siyaset kurumunun görevini yerine getirmesi halinde Türkiye sadece milletimizi bekleyen olumsuz sonuçlardan kurtulmuş olmayacak, aynı zamanda derinleşme eğilimi gösteren bir sorunu bir fırsata dönüştürerek her alanda daha da güçlenmeyi başaracaktır. Kazanan hukuk sistemimiz, demokrasimiz, siyasi ve ekonomik istikrarımız, milletimiz ve memleketimiz olacaktır. Biz AK Parti olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da ne kayıkçı kavgalarının ne de faydasız boş çekişmelerin tarafı olmayacağız. Umuyoruz ki milletimizin ortak yararı söz konusu olduğunda diğer siyasi partiler de aynı hassasiyeti gösterecektir." (DA-OK-Y)

Kaynak: İHA