Ajda Pekkan, Bilimsel Tez Konusu Oldu

Ajda Pekkan, Bilimsel Tez Konusu Oldu

'Türkiye'nin Süperstarı' Olarak Tanınan Ünlü Sanatçı Ajda Pekkan, Bilimsel Tez Konusu Oldu.

Ajda Pekkan, Bilimsel Tez Konusu Oldu

' 'Türkiye'nin süperstarı'' olarak tanınan ünlü sanatçı Ajda Pekkan, bilimsel tez konusu oldu.

''Yıldız Sistemi ve Popüler Kültür Arasındaki İlişki-Türkiye'nin Süperstarı Ajda Pekkan Örneği'' başlıklı tezde, ünlü sanatçının sanat yaşamında zirveye çıkışı ele alındı.

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi İletişim Bölümü Araştırma Görevlisi Sanem Bengü Uygunkan'ın hazırladığı tez kapsamında Ses Dergisi'nde 1962-1992 yıllarında Ajda Pekkan ile ilgili yayınlanan tüm haberler taranarak yıldız olma ölçütleri, popüler kültürle ilişkisi bakımından ele alındı.

Söz konusu yıllarda Ses Dergisi'nde Ajda Pekkan ile ilgili 287 haber yayınlandığı belirtilen tezde, ünlü sanatçının 25 kez tek başına, 4 kez dönemin ünlü şarkıcı veya oyuncularıyla kapakta yer aldığı kaydedildi.

Pekkan'ın sanat yaşamının 1960-1970, 1970-1980 ve 1980 sonrası olarak üç ayrı bölümde incelendiği tezde, 15 yaşında sahneye adım atan sanatçının yaklaşık 46 yıldır medya ve sanat dünyasında varlığını sürdürdüğüne dikkat çekildi.

Tezde, her zaman sınırları zorlamaya çalışan Pekkan'ın, yıldız olmasında büyük payı olan İlham Gencer, Fecri Ebcioğlu ve Fikret Şeneş'i hiçbir zaman unutmadığına da işaret edildi.

Ajda Pekkan'ın, ünlü Fransız reklamcı Jacques Seguela'nın ''Yıldız olmak, kalıcı olmaktır'', ''Sınırlarını zorla'' gibi cümleleri içeren 34 ilkesiyle ilgili kriterlerin tümüne sahip olduğu kaydedilen tezde, 46 yıldır müzik dünyasında yer alan Pekkan'ın, 2006 yılındaki Rumeli konserlerine hazırlanırken ses tekniği dersleri aldığı hatırlatıldı.