Aırbus'ın Tasarruf Kararı Açıklandı

Aırbus'ın Tasarruf Kararı Açıklandı

Avrupalı Uçak Üreticisi Airbus'un Yeniden Yapılanma Planı Çerçevesinde Uzun Süredir Beklenilen Tasarruf Kararı Bugün Açıklandı. Karara Göre, Şu Anda Yaklaşık 57 Bin Çalışanı Bulunan Airbus'ın Almanya, Fransa, İspanya ve İngiltere'deki Tesislerinde Toplam 10 Bin Kişinin İşine Son Verilecek.

Aırbus'ın Tasarruf Kararı Açıklandı

Avrupalı uçak üreticisi Airbus'un yeniden yapılanma planı çerçevesinde uzun süredir beklenilen tasarruf kararı bugün açıklandı. Karara göre, şu anda yaklaşık 57 bin çalışanı bulunan Airbus'ın Almanya, Fransa, İspanya ve İngiltere'deki tesislerinde toplam 10 bin kişinin işine son verilecek.

Karar, Airbus'un Fransa'nın Toulouse kentindeki merkezinde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Haftalardır süren görüşmelerin ardından, kararı açıklamak üzere kamera karşısına geçen Airbus Genel Müdürü ve CEO'su Fransız Lois Gallois, bu kararı almalarındaki en büyük etkenlerden birinin Amerikan dolarında yaşanan dalgalanma olduğunu söyledi. Golois, "Airbus'un bu duruma gelmesindeki en önemli etken, kesinlikle Amerikan dolarında yaşanan dalgalanmadır. Dolarda yüzde 10'luk bir düşüş olması, Airbus'un 1 milyon Euro zarar etmesine sebep oluyor. Buna paralel, şirkette 10 sene önceki düzenin aynen devam etmesi, ülkeler arasında entegrasyon sıkıntıları ve yüksek masrafa neden olmaktadır" dedi.

Bahsedilen düzenlemeyi 'Power 8' adıyla yürüttüklerini dile getiren Gallois, 2006 yılında Airbus'ın tarihinde ilk kez zarar ettiğini itiraf ederken, 2010 yılına kadar Airbus'un ayakta kalabilmesi için 2.1 milyar Euro tasarruf etmeleri gerektiğini savundu. Gallois ayrıca, "Bu rakamları elde edebilmek için 2010 yılına kadar 10 bin işçinin işine son verilecektir. Almanya'dan 4 bin 300, Fransa'dan 3 bin 700, İngiltere'den bin 500, İspanya'dan 400 ve Airbus'un merkezinden 101 işçinin işine son verilecektir. Buna paralel 3 tesis satılığa, 3 tesiste ise dış yapıma devredilmek üzere çalışma yapılacaktır. Çıkarılacak olan elemanların yüzde 50'sini geçici, süreli, anlaşmalı elemanlar, diğer yüzde 50'si ise emekliliği yaklaşanlardan oluşacak. Bu önlemlerin 2010 yılına kadar tamamlanması bekliyoruz" diye konuştu.

Yaklaşık bir saat süren toplantıda, yeni hedeflerini de açıklayan Gallois, ülkeler arasındaki entegrasyonun sağlanması halinde, yeni yapılanma ile beraber 2.1 milyar Euro tasarruf edeceklerini belirterek, "Üretici ülkeler arasındaki sıkıntının devam etmesi, şirket için 'zehir gibi' bir durum oluşturuyor" ifadesini kaydetti. Gallois, Power 8 sayesindeki önlemlerle Airbus'u tekrar canlandıracaklarını belirtti. Dünyanın en iyi uçağı olarak nitelendirilen Airbus 380'in yapımına ağırlıklı olarak Fransa ve Almanya'da devam edeceklerini belirten Gallois, yeni teknoloji için maddi desteğe de ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

Fransa'nın özellikle ikinci büyük işçi sayısının bulunduğu Almanya'dan farklı bir yapılanmaya girmesi ve uzun yıllardır uçağın yapımı esnasında kullanılan malzemelerde değişikliğe gitmesi, fabrikaları ve üretim merkezlerini buna yönlendirmesinin, işten atılacak veya kapatılacak merkezlerin ağırlıklı olarak Almanya'dan olacağı ifade ediliyor. Almanya özellikle Airbus 320 modeli üzerindeki ağırlıklı yapımı gerçekleştirirken, yeni üretime sunulan Airbus 380'in ise büyük bir bölümü Fransa'daki merkezlerde üretilmekte. Uzmanlar, Airbus 380 sonrası ortaya çıkacak ve malzeme kullanımında daha tasarruflu ve kaliteli olan ürünlerin üretim tesislerinin, ağırlıklı olarak Fransa ve ardından İspanya'da olacağını ifade etmekte. Üretmeye çalıştığı süper jumbo jet A 380 Airbus'ı hem mali hem de teknik güçlüklerle karşı karşıya bırakmıştı. Airbus A 380 projesiyle, rakibi Amerikan Boeing şirketine üstünlük sağlamayı hedefliyordu. Ancak üretim sürecindeki sıkıntılar, siparişlerin teslim takviminin 2 yıl ileri atılmasına ve şirketin 5 milyar Euro zarar etmesine yol açtı. Dahası geçen yıl, 2000 yılından bu yana ilk kez, Boeing Airbus'tan daha fazla uçak sattı. Airbus, Avrupa Hava, Savunma ve Uzay Şirketi EADS'nin bir yan kolu. EADS, Airbus'ın A 380 modeli uçağının neden olduğu zararı karşılayabilmek için şirketin verimliliğini arttırması ve 2010 yılına kadar maliyetleri 5 milyar Euro civarında azaltması gerektiğini savunuyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Almanya Başbakanı Angela Merkel geçen hafta yaptıkları görüşmede, Airbus'ın içinde bulunduğu krizi ele almışlardı. Airbus'ın kesintilerinin büyük bölümünü Fransa ve Almanya'daki fabrikalarında yapması bekleniyor. Almanya, Fransa, İspanya ve İngiltere ortak yapımı olan Airbus, merkez olarak Fransa'nın Toulouse kentini kullanmakta.

Basın toplantısına Almanya adına Yönetim Kurulu üyesi Hans Peter Ring, İspanya adına Fabrice Bregier, İngiltere adına ise Geoff llyod katıldı.

(MÖ-OYK-OYK-RO-D)