Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, selden etkilenen Rize ve Artvin'de incelemelerde bulundu - Haberler
Haberi Paylaş

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, selden etkilenen Rize ve Artvin'de incelemelerde bulundu

Habermetre - Haberler | Sadece Haberler
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, selden etkilenen Rize ve Artvin'de incelemelerde bulundu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, Rize ve Artvin'de yaşanan sel ve heyelanlarla ilgili, "Hem psikososyal destek noktasında hem saha ihtiyaçları noktasında elden gelen her türlü çabayı verdik ve vermeye devam edeceğiz" dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, Rize ve Artvin'de yaşanan sel ve heyelanlarla ilgili, "Hem psikososyal destek noktasında hem saha ihtiyaçları noktasında elden gelen her türlü çabayı verdik ve vermeye devam edeceğiz" dedi.

Bakanımız Derya Yanık, temasları kapsamında ilk olarak Artvin'in Arhavi ilçesinde afet koordinasyon toplantısına katıldı. Daha sonra selin etkili olduğu Boğaziçi ve Cumhuriyet mahallelerinde incelemelerde bulunan Bakanımız Derya Yanık, burada vatandaşlarla görüştü.

Ardında Rize'ye geçerek, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğündeki toplantıya iştirak eden Bakanımız Derya Yanık, Güneysu ilçesindeki incelemelerin ardından ise sel ve heyelanlardan etkilenen vatandaşları dinledi.

Bakanımız Derya Yanık, burada yaptığı konuşmada Rize ve Artvin'deki selin ardından şimdi de farklı illerde başlayan orman yangınlardan dolayı üzüntü duyduklarını belirtti.

Tespitler beklenilmeden SYDV'lere nakit aktarımı yapıldı

Bölgede sel ve heyelanların yaşandığı ilk günden itibaren sahada olduklarını ve psikososyal destek sağladıklarını anlatan Bakanımız Derya Yanık, "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına hemen, tespitleri beklemeden 1 milyon TL Rize, 5 milyon TL Artvin'e Arhavi için nakit transferlerimizi hemen gerçekleştirdik. Hasar tespitlerini müteakip yine daha büyük ölçekte desteklerimizi sağlayacağız. " bilgisini paylaştı.

Rize ve Artvin'de 6 kişinin öldüğünü ve kayıp 2 kişiyi arama çalışmalarının devam ettiğini anımsatan Bakanımız Derya Yanık, "Yoğun yağışlar ve kısmen heyelan Karadeniz'in bir gerçeği. Maalesef bunu dönem dönem yaşıyoruz. Bundan sonraki süreçte bu problemlerin önüne geçecek bir altyapı çalışması, buradan başlayarak önümüzdeki süreçte devam edecek. Hükümetimiz, bu tür kriz dönemlerinde devletin bütün kurum ve kuruluşlarıyla imkanlarıyla vatandaşımızın yanındayız. " diye konuştu.

"Gerekli desteği, yardımı sağlayacağız"

Sürecin başından itibaren takip edildiğini kaydeden Bakanımız Derya Yanık, "Yaralar şükürler olsun sarılmaya başlandı. Birkaç gün içerisinde afetin sonuçları, etkileri ortadan kaldırılmaya başlandı. Bundan sonraki süreçte ihtiyacı olan her vatandaşımıza bakanlığımızın görev ve sorumluluğu kapsamında gerekli desteği, yardımı sağlayacağız. " ifadelerini kullandı.

Bakanlık olarak devletin şefkatli yüzünü temsil ettiklerinin altını çizen Bakanımız Derya Yanık, şunları kaydetti:

"Hem psikososyal destek noktasında hem saha ihtiyaçları noktasında elden gelen her türlü çabayı verdik ve vermeye devam edeceğiz. Vatandaşımız Arhavi'de şöyle bir cümle kurdu. 'Ben ilk kez bunca yılda devletin varlığını bu kadar bütün hücrelerimle hissettim. ' Bizim amacımız bu tür felaket durumlarında etkilenen her bir vatandaşımıza bu cümleyi kurdurmak. Şükürler olsun, bu cümleyi kurdurduğumuza inanıyorum. "

"İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. " anlayışıyla hareket ettiklerini vurgulayan Bakanımız Derya Yanık, sahada çalışan personele özverilerinden dolayı teşekkür etti.

Aile EğitimProgramı Aile Eğitim Programı Bakanlığımıza YapılacakBağışlar ve Yardımlar Bakanlığımıza YapılacakBağışlar ve Yardımlar Erişilebilirlik DeğerlendirmeModülü Erişilebilirlik Değerlendirme Modülü E-Kütüphane E-Kütüphane Gönül Elçileri Programı Gönül Elçileri Programı Sosyal PolitikaÇalışmaları Dergisi Sosyal Politika Çalışmaları Dergisi Sevgi Bir KuşÇocuk Dergisi Sevgi Bir Kuş Çocuk Dergisi Şiddete MaruzKalındığında... Şiddete MaruzKalındığında... Şiddet Önleme veİzleme Merkezi Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi

Habermetre - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500