Aile Prolemli Öğrenciler Derse Konsantre Olamıyor

Aile Prolemli Öğrenciler Derse Konsantre Olamıyor

Öğretmenin Kendisini Öğrencisine Kabul Ettirmesinin Yolunun Doğru İletişim Kurmaktan Geçtiği Bildirildi.

Aile Prolemli Öğrenciler Derse Konsantre Olamıyor

Öğretmenin kendisini öğrencisine kabul ettirmesinin yolunun doğru iletişim kurmaktan geçtiği bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık Rehberlik Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nalan Yılmaz, bir öğretmenin, öğrencisi ile doğru iletişim kurmada ilk hamlesinin onu anlama ve algılama olması gerektiğini söyledi. Manavgat Çağlayan İlköğretim Okulu'nda 'Öğretmen ve Öğrenci İlişkilerinde Doğru İletişim' konulu konferans veren Nalan Yımaz, kafasında ailevi ve değişik problemleri olan bir öğrenciye ne yapılırsa yapılsın derse konsantre olamayacağını ifade etti. Nalan Yılmaz, 'Bir öğretmenin kendisini öğrencisine kabul ettirmesi ve sevdirmesinin yolu doğru iletişim kurmaktan geçer. Bir öğretmen, öğrencisiyle doğru iletişim kurmadan ağzı ile kuş tutsa olumsuz davranış olumlu hale getiremez.' diye konuştu.

Nalan Yımaz, doğru iletişim kurmanın olmazsa olmaz ilkelerinin dürüstlük, içtenlik, saygı ve kişisel kabullük olduğunu söyledi. Hiç bir öğretmenin, öğrencisinin olumsuz davranışını zorla değiştirmesinin mümkün olmadığını ifade eden Yılmaz, doğru iletişim en önemli etkinliğin göz teması olduğunu belirtti. İnsanlarla doğru iletişim kurmada benlik, duygu, düşünce, çevre ve gereksinimlerin en önemli faktör olduğunu ifade eden Yılmaz, kendini tanıyan her bireyin dünya insanlarla iletişim kurmada zorluk çekmeyeceğini kaydetti.

Yılmaz, şöyle devam etti: 'Anne babalara göre çocukları kusursuzdur. Kusurları olsa da kolay kolay kabul etmezler. Öğretmenlerimizin, öğrencileriyle doğru iletişim kurmada aileleriyle de tanışmak zorunda. Öğretmen, öğrenci ve veli iletişimi sağlıklı olursa sorunların çözümü kolay olur. Maalesef ülkemizde her şeyin kursuna okuluna giderek bir sertifika veya diploma veriliyor. Fakat toplumun temel taşı aile kurulurken bunlar iyi anne baba olur mu diye bir diploma verilmiyor. Yapılmadığı için bir neslin yetişmesinde öğretmenlerimize büyük ve zor görev düşüyor.'

Kaynak: CHA