Aile Boyu Tekvandocuların Hedefi, Olimpiyat Şampiyonluğu

Aile Boyu Tekvandocu Olan Kayserili Sayan Ailesi, Türk Sporuna Katkı Sağlıyor.

Aile Boyu Tekvandocuların Hedefi, Olimpiyat Şampiyonluğu

Aile boyu tekvandocu olan Kayserili Sayan ailesi, Türk sporuna katkı sağlıyor. Sporculuk hayatlarında Türk tekvandosuna büyük katkıları olan karı koca şuanda antrenör olarak sporcu yetiştiriyor. 1996 yılında evlenen Yavuz Sayan ve Arzu Tan Sayan'ın en büyük büyük hedefleri bugüne kadar Türk tekvandosuna nasip olmayan olimpiyat şampiyonluğunu, oğulları Yunus Emre Sayan'a (14) veya çalıştırdıkları sporculara kazandırmak.

Tekvando'nun unutulmaz isimleri arasında olan Yavuz Sayan (36), bu spora 1988 yılında başladı. Baba Sayan, 1994 yılında Avrupa Şampiyonası'nda 64 kiloda şampiyon oldu. Dört kez çeşitli uluslararası şampiyonalarda derece alan Yavuz Sayan, 15 kez Türkiye Şampiyonu oldu. Tekvando Milli Takım Antrenörlüğü yapan Sayan, aynı zamanda Kayseri Su Kanalizasyon İşleri (KASKİ) Tekvando Takımı'nın da atrenörlüğünü yapıyor. Eşiyle tekvando karşılaşmalarında tanışıp evlendiğini belirten Yavuz, evde tekvandodan konuşmadıklarını söylüyor. Oğulları Yunus Emre'nin başarılı olabilmesi için çalıştıklarını belirten baba Yavuz, amaçlarının olimpiyat şampiyonları yetiştirmek olduğunu söyledi. Aile üyelerinde adeta tekvando ruhu bulunduğunu belirten Sayan, "Eşimle birlikte hareket ediyoruz. Tabi onun başarıları daha çok konuşuluyor. Bu işte en son noktayı o koyar. Teknik taktiği eşim yapar. En büyük hedefimiz vatana, millete hayırlı bireyler yetiştirmektir." dedi.

Anne Arzu Tan Sayan tekvandocu ablası Züleyha Tanyıldız sayesinde 1985'te spora başladı. 1991 yılında 47 kiloda dünya şampiyonu olan Arzu Tan Sayan, 1992'de Avrupa Şampiyonası'nda ikinci, aynı yıl yapılan Barselona Olimpiyatları'nda üçüncü oldu. 1993 yılında Avrupa Kupası'nda şampiyon olan anne Tan Sayan'ın, 15 uluslararası derecesi bulunuyor. 30 kez de Türkiye Şampiyonu olan anne Yavuz, Kayseri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde Tekvando Antrenörü olarak sporcu yetiştiriyor. Yetiştirdiği bayan tekvandocular arasında dünya, Avrupa ve Türkiye şampiyonluğu alanlar bulunduğunu belirten anne Sayan, 2005 yılında Tekvando Bayan Milli Takım Antrenörlüğü yaptığını söyledi. 2005'te çalıştırdığı Tekvando Bayan Milli Takımının Avrupa Şampiyonu olduğunu hatırlatan Sayan, tekvandocu kocası ve oğlunun başarılarıyla gurur duyduğunu belirtti. Kayseri'de dünya çapında ses getirecek sporcu yetiştirmek için çalıştıklarını dile getiren Sayan, en büyük hedefinin bugüne kadar Türkiye'nin hiç alamadığı olimpiyat şampiyonluğu olduğunu söyledi.

Sayan çiftinin oğulları Yunus Emre ise 2007 yılında baba ve annesinin desteğiyle tekvandoya başladı. Bir buçuk yıl gibi kısa sürede önemli başarılar elde eden Oğul Sayan, 2008 ve 2009 yıllarında iki kez Türkiye Şampiyonu oldu. Başarısını anne ve babasına borçlu olduğunu belirten oğul Sayan, en büyük hedefinin olimpiyat şampiyonu olarak bu başarıyı Türkiye'ye kazandıran ilk sporcu olmak olduğunu dile getirdi. Anne ve babasının desteğiyle 2014 Dünya Gençler Olimpiyat Şampiyonası'na hazırlandığını anlatan Yunus Emre Sayan, "Anne ve babamın aynı meslekten olması işimi kolaylaştırıyor. Çünkü babamın güzünden kaçanları annem kaçırmıyor. Bazen bu tersine de oluyor. Annemin gözünden kaçanları da babam yakalıyor. Bu yönde artı ve eksilerimi görüyorlar. Bu yüzden çok şanslıyım. Çıktığım her müsabaka beni bir sonraki müsabakaya daha hazırlıklı hale getiriyor." diye konuştu. - ANTALYA

Kaynak: CHA