Aile Boyu Doruk'u Tercih Ediyorlar… Obebzitede Güven Doruk'ta

Aile Boyu Doruk'u Tercih Ediyorlar… Obebzitede Güven Doruk'ta

Bültenler - Haberler | Güncel
Aile Boyu Doruk'u Tercih Ediyorlar…  Obebzitede Güven Doruk'ta

"Doruk Obezite Ekibi" 2014 yılından bugüne kadar yaklaşık 150 hastayı sağlığına kavuşturdu.

Obezite cerrahisi alanında Türkiye'nin en önemli merkezlerinden birisi haline gelen Doruk Sağlık Grubu'nda sağlığına kavuşan bu 150 kişinin içerisinde abla-kardeş, baba-kız ve anne-kız gibi akraba obezite hastaları bulunuyor.

Doruk Sağlık Grubu tarafından, Doruk Sağlık Grubu bünyesindeki hastanelerde obezite ve şeker hastalığına ilişkin başarılı tedavilerin ardından sağlığına kavuşan aileler, Baia Hotel'de düzenlenen buluşmada bir araya geldi. Buluşmaya Doruk Sağlık Grubu Medikal Direktörü Dr. Mustafa Esgin, Doruk Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ersun Topal'ın yanı sıra Dâhiliye, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Anestezi hekimleri ile Beslenme ve Diyetetik uzmanları katıldı.

Dr. Esgin, "Obezite çağın hastalığı"

Programın açılışında konuşan Doruk Sağlık Grubu Medikal Direktörü Dr. Mustafa Esgin, obezitenin; çok önemli ve aynı zamanda mediko-sosyal bir sorun olduğuna dikkat çekti. Bu hastalıkta, beslenme alışkanlıklarının yanı sıra genetik faktörlerin de etkili olduğunu söyleyen Dr. Esgin, obezitenin çağın hastalığı olduğuna vurgu yaptı.

Dr. Esgin, "Güncel yaklaşımlar kadar güven de önemli"

Obezitenin tedavisi için güncel yaklaşımların önemine işaret eden Dr. Mustafa Esgin, "Bu bağlamda bugün farklı bir etkinliğe imza atıyoruz. Bugün burada 26 obezite ve diyabet ameliyatı uygulanmış hastamızı ağırlıyoruz. Obezite cerrahisinde güncel tedaviler kadar güven ilişkisi de çok önemlidir. Hastalarımız ekip anlayışı içerisinde değerlendirilerek ameliyat edildiler ve sağlıklarına kavuştular. Bu hem Türk tıbbı açısından hem de Bursa'nın geldiği noktayı hem de Doruk Sağlık Grubu'nun bu konuda sergilediği performansı görmemiz açısından son derece önem arz ediyor. Yine biliyoruz ki hasta ile doktor ve sağlık kuruluşu arasında güven ilişkisi çok önemlidir. Bugün de burada bu güven ilişkisinin somut bir halini görüyoruz. Bugüne kadar son derece yüksek başarı oranlarıyla obezite ameliyatlarında kalıcı bir mesafe aldık. Ayrıca diyabet hastalarında uyguladığımız teknikle kalıcı olarak şeker hastalığından kurtulmayı sağlıyoruz. Bugün Doruk Sağlık Grubu, obezite ve diyabet cerrahisinde bir referans merkezi haline gelmiştir" diye konuştu.

Op. Dr. Topal, "Hepsi mutlu sonlarına ulaştı"

Doruk Sağlık Grubu bünyesinde obezite cerrahisiyle tanışan tüm hastaların mutlu sonlarına ulaştığını belirten Doruk Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ersun Topal da, "Bugün biz çok önemli bir şeyi başardığımıza inanıyoruz. Cerrahide güven her şeyden çok önemlidir. Biz bunu başardığımıza inanıyoruz. Bugün burada ameliyat ettiğimiz ailelerle buluşuyoruz. Kendileri bize güvendiler. Obezite cerrahisi gibi bir cerrahiyi bizimle yaşadılar. Hepsi mutlu sonlarına ulaştı" dedi.

"Toplumun yüzde 40'ı obez"

Obezitenin, Türkiye'de önemli bir sorun haline geldiğini söyleyen Op. Dr. Topal, toplumun yüzde 40'a yakın bir kısmının obez olduğuna dikkat çekti. Topal, "Bu obezite ailenin tek bir ferdinde yok. Gördük ki anne de, baba da, kızı da, oğlu da obez olabiliyor bir ailede. Bu aileleri yavaş yavaş ameliyat ediyoruz. Önce baba ameliyat oldu sonra kızı, önce kardeşi oldu sonra ablası gibi gelişmeler yaşadık. Bu güveni genişletiyoruz. Pek çok obezite cerrahisi uygulayan meslektaşım var ama bu kadar çok aileyi ameliyat eden sanırım pek yoktur" şeklinde konuştu.

"Hastaların 5'te biri aynı aileden"

Aynı aileden ameliyat edilen bireylerin sayısının 26'ya ulaştığını hatırlatan Op. Dr. Ersun Topal, "Doruk'ta uyguladığımız cerrahilerin sayısı da 150'ye yaklaştı. 150'de yaklaşık 30 kişi yani hastalarımızın 5'te biri ailelerden oluşuyor. Hatta sizlere şöyle bir bilgi verebilirim, bugün bizleri kırmayıp gelen ve şuan salonda bulunan hastalarımızın verdiği kiloları topladık ve gördük ki 698 rakamı ortaya çıkıyor. Bu rakam toplamda 16 hastamızın verdiği kiloları gösteriyor. Elbette bu kolay olmuyor. Bu rakama ulaşmak için özveri ve güven olmazsa olmaz ve bu ancak böyle sağlanabilir. Güven kazanmak çok önemli. Bir annenin veya bir babanın kızını, bir ablanın kardeşini bize emanet etmesi çok önemlidir. Biz bunu sağladığımızı düşünüyoruz" dedi.

Yapılan konuşmalarının ardından program sağlıklarına kavuşan ailelerin ameliyat öncesi ve sonrası yaşadıklarını anlattıkları sohbet bölümü ile sona erdi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title