AİHM, Bahçelievler Katilini Haklı Buldu

AİHM, Bahçelievler Katilini Haklı Buldu

AİHM 1978'de Kamuoyunda "Bahçelievler Katliamı" Olarak Bilinen 7 Tip Üyesi Gencin Öldürülmesiyle İlgili Davada Mahkum Edilen Ünal Osmanağaoğlu'nu, Türkiye Aleyhine Açtığı Davada Haklı Buldu.

AİHM, Bahçelievler Katilini Haklı Buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1978'de kamuoyunda "Bahçelievler katliamı" olarak bilinen 7 TİP üyesi gencin öldürülmesiyle ilgili davada mahkum edilen Ünal Osmanağaoğlu'nu, Türkiye aleyhine açtığı davada haklı buldu.

AİHM, halen Metris cezaevinde bulunan Ünal Osmanağaoğlu'nun, diğer iki sanığın ifadelerine göre mahkum edilmesi ve kendisinin buna itiraz edememesinin adil olmadığına karar verdi.

Strasbourg'daki mahkemenin hakimleri, davacının başvurusunu incelediklerinde, "işkence altında sorgulandıklarını" ileri süren iki sanığın ifadelerinin açıkça geçersiz olduğuna hükmettiler.

AİHM'den yapılan açıklamada, Türk hakimlerinin davanın hakkaniyeti konusunda bu tür tanıklıkların etkisini değerlendirmedikleri ve tanıkları yeniden dinlemedikleri, bunun mahkemenin adil olması ilkesine ters düştüğü belirtildi.

Açıklamada, bu durumda davanın yeniden görülmesi veya mahkeme sürecinin yeniden başlatılmasının, "ihlalin onarılması açısından uygun bir yöntem" olacağı görüşü dile getirildi.