Aihm, Askeri Okuldan Atılan Öğrenciyi Haklı Buldu

Aihm, Askeri Okuldan Atılan Öğrenciyi Haklı Buldu

Eskişehir (CİHAN) - Kuleli Askerî Lisesi'nde okurken hiçbir sebep gösterilmeden okuldan atılan Tarık Kuruldak, Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Aihm, Askeri Okuldan Atılan Öğrenciyi Haklı Buldu

AİHM, askeri okuldan atılan öğrenciyi haklı buldu

Eskişehir (CİHAN) - Kuleli Askerî Lisesi'nde okurken hiçbir sebep gösterilmeden okuldan atılan Tarık Kuruldak, Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Ancak sonuç alamayınca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. Kuruldak'ın adil yargılanmadığına hükmeden AİHM, Türkiye'yi tazminata mahkûm etti. Karar, Tarık gibi askerî liselerden atılan onlarca gence umut oldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kuleli Askerî Lisesi'nden 'hiçbir gerekçe' gösterilmeden atılan öğrencinin 'adil yargılanmadığına' karar verdi. Türkiye'yi 6 bin 500 Euro ödemeye mahkûm etti. 2005 yılında liselere giriş sınavında derece yaparak Türkiye 1.241'incisi olan Tarık Kuruldak (20), çok iyi bir fen lisesine gidebilecekken hayalindeki subaylık için Kuleli'de okumaya karar verdi. Askerî liseler sınavına giren genç, Kuleli Askerî Lisesi'nde 250 öğrenci arasından 25'inci sırada havacı olarak okumaya hak kazandı. Yaklaşık 1, 5 sene Kuleli'de eğitim gördü. Derslerle ve askerî disiplinle ilgili hiçbir problem yaşamadı. Komutanlardan herhangi bir şikâyet de almadı. Başarılı performansıyla dikkat çekti. Ancak bir gün tabur komutanı 'okuldan ihraç edildiğini' haber verdi. Hiçbir sebep gösterilmeden liseden uzaklaştırılan Kuruldak'tan ayrıca 18 bin TL tazminat istendi. Hem okuldan atılan hem de borç altına giren talihsiz gencin hayalleri yıkıldı. İhraç sebebini öğrenmek için çabalayan genç, 'askerî kuralların böyle olduğu, sebebin söylenemeyeceği' cevabını aldı. Sivil bir okula başvurmak için Kuleli'den 'öğrenim belgesi ve tasdiknamesini' almak isteyen gence, 18 bin TL'yi ödemediği için belgelerini de verilmedi. Haksızlığa uğradığını düşünen Kuruldak, hakkını yargıda aramaya karar verdi.

'Yürütmeyi durdurma istemiyle' Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'ne (AYİM) dava açtı. Mahkemenin, lehine karar vermesiyle belgelerini aldı. Ancak okuldan atılma gerekçesini öğrenmek istediği zaman AYİM, 'bilgilerin gizlilik derecesi olduğu' gerekçesiyle ret cevabı verdi. İç hukuk yollarını tüketen Kuruldak, 2008'de meseleyi AİHM'e taşıdı. Üç yılı aşan sürenin sonunda davayı görüşen mahkeme 'adil yargılama hakkına ilişkin hükümlere aykırı' hareket edildiği gerekçesiyle Türkiye'yi mahkum etti. Kuruldak, ayrıca yeniden yargılanma hakkı elde etti.

Okuldan atıldıktan sonra zor dönemler geçirdiğini belirten Kuruldak, bundan sonra böyle olaylar yaşanmaması için bu mücadeleyi verdiğini ifade etti. Kuruldak konuşmasına şöyle devam etti: "Okuldan ihraç edildikten sonra çok zorlu bir dönem geçirdim. Yani neden atıldığım sorulduğu zaman, sebep yok söylenmedi dediğim de, işte millet de garip bakışlar, kesin bir şey yapmıştır, söyleyemiyordur gibi, işte bu yüzden çok büyük psikolojik sıkıntılar yaşadım. Çok zorlu bir dönem yaşadım. Daha sonra alıştık yani. Ben şuanda Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyorum. O dönem ki mağduriyetimden pek bir şey kalmadı. Düzenimi tekrar kurdum. Sivil hayata geçişim biraz zor oldu. Fakat yine de kendi düzenimizi oluşturduk. Bizim burada isteğimiz, benim bildiğim onlarca insan var, yani ihraç edilen. Kendi hakkını arayamayan, ne yapacağını bilemeyen insanlar. Bunların mağdur olmaması, gerektiğinde ne yapacaklarını bilmeleri ve bir insan hayatıyla bu kadar oynanmamasını sağlamak bizim amacımız. Bu yüzden AİHM'ne başvurduk ve oradan lehimize karar aldık."

Kaynak: CHA