Aibü'de Rektörlük Seçimi Yapıldı
Haberler » Eğitim » Haber

Aibü'de Rektörlük Seçimi Yapıldı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (Aibü) Rektör Adaylarının Seçimi Yapıldı. Kültür Merkezi'nde Yapılan Seçimde 410 Akademik Personelden 401'i Oy Kullandı. 2 Oy Geçersiz, 4 Oy Boş Sayılırken, Bir Oyun Üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İsminin Yazılması Dikkat Çekti.

Aibü'de Rektörlük Seçimi Yapıldı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (AİBÜ) rektör adaylarının seçimi yapıldı. Kültür Merkezi'nde yapılan seçimde 410 akademik personelden 401'i oy kullandı. 2 oy geçersiz, 4 oy boş sayılırken, bir oyun üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün isminin yazılması dikkat çekti.

Rektör adaylarının aldığı oy dağılımı şöyle:

Prof. Dr. Atilla Kılıç: 171

Prof. Dr. Cavit Çöl: 11

Prof. Dr. Cihangir Uyan: 25

Prof. Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa: 11

Prof. Dr. Ekrem Gürel: 48

Prof. Dr. Hayri Coşkun: 129

En çok oyu alan Prof. Dr. Atilla Kılıç, seçimin demokratik bir ortamda geçtiğini belirterek, "Sürecin ilk aşaması tamamlandı. Sonraki süreci bekleyeceğiz." dedi. Prof. Kılıç, seçimde birinci olmayı beklediklerini ve tahminlerinin tuttuğunu ifade etti.

Aday olan 6 isim Yükseköğretim Kurumu'na (YÖK) gönderilecek. YÖK, yapacağı değerlendirme sonucu 6 isimden 3'ünü eleyerek, kalan 3'ünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunacak. Gül de 3 adaydan birini, Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörü olarak atayacak. Atanacak olan rektör Şubat ayında göreve başlayacak.

(CİHAN)