Ahtisaari'nin Paketinden Kosova'ya Bağımsızlık Çıkmadı

Ahtisaari'nin Paketinden Kosova'ya Bağımsızlık Çıkmadı

Birleşmiş Milletler'in (BM) Kosova'dan Sorumlu Özel Elçisi Martti Ahtisaari, Kosova Liderlerine Kosova'nın Statüsüyle İlgili Öneri Paketini Sundu. Ancak Ahtisaari, Büyük Bir Heyecanla Bekleyen Kosova Liderlerine Bağımsızlık Müjdesini Vermedi.

Ahtisaari'nin Paketinden Kosova'ya Bağımsızlık Çıkmadı

Birleşmiş Milletler'in (BM) Kosova'dan sorumlu Özel Elçisi Martti Ahtisaari, Kosova liderlerine Kosova'nın statüsüyle ilgili öneri paketini sundu. Ancak Ahtisaari, büyük bir heyecanla bekleyen Kosova liderlerine bağımsızlık müjdesini vermedi.

BM Genel Sekreteri tarafından Kosova statüsünü, müzakereler yoluyla belirlemekle görevlendirilen ünlü diplomat Ahtisaari, Kosova statüsü konusunda nihai kararın BM Güvenlik Konseyi tarafından alınacağını söylemekle yetindi. Priştine'de Kosova Müzakere Heyeti ile bir araya gelen Finlandiya eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, Kosova'nın statüsü hakkında bir yıldan fazla Priştine ile Belgrad arasında süren çetin müzakerelerin bir sonucu olarak hazırladığı önerileri savundu. Ahtisaari, Kosova Müzakere Heyeti ile parlamento binasında gerçekleştirdiği bilgilendirme temaslarının ardından BM Kosova Misyonu (UNMİK) binasında düzenlediği basın toplantısında, Belgrad ve Priştine'de ilgili taraflara sunduğu öneriler konusunda temkinli konuştu. Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesi müzakerelerini yöneten Ahtisaari, tarafların karşıt görüşlerinden dolayı nihai çözümün uzlaşma gerektirdiğini hatırlattı. Ahtisaari, "Uluslararası camia tarafından desteklenen çözüm önerileri, herkese sağlam bir gelecek ve iç istikrar vaat ediyor. Varılacak statü konusundaki anlaşma, uluslararası idare tarafından denetlenecek, barış ve güvenlikten de Kosova Barış Gücü sorumlu olacaktır" dedi.

Kosova'nın bölünmeyeceğinin altını çizen Ahtisaari, azınlıklara anayasayla haklar tanınacağını belirtti. Basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Ahtisaari, Sırpların çoğunlukta olduğu birkaç belediyenin kurulacağını ve bu belediyelere ek yetkiler tanınacağını söyledi. Medya mensupları tarafından büyük ilgi gören basın toplantısında, sunduğu öneri paketi konusunda 13 Şubat 2007 tarihinde Viyana'da, Priştine ile Belgrad arasında müzakerelerin süreceğini ifade eden Ahtisaari, bu yılın mart ayı sonlarında Kosova'nın nihai statüsüyle ilgili çözüm önerisini BM Güvenlik Konseyi'ne göndermeyi planladığını da sözlerine ekledi.

Ahtisaari'nin temaslarını gerçekleştirdiği Kosova Parlamentosu ile UNMİK binaları çevresinde polis tarafından yoğun güvenlik tedbirleri alınması dikkat çekti.

(EK-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA