Ahtisaari'nin Kosova'nın Statüsü ile İlgili Önerileri

Ahtisaari'nin Kosova'nın Statüsü ile İlgili Önerileri

Kosova Müzakere Heyeti, Kosova Meclisi Milletvekillerine Kosova'nın Statüsü Konusunda BM Kosova Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari'nin Öneri Planını, Kosovalılar İçin Hayırlı Olduğu Gerekçesiyle Savundu.

Ahtisaari'nin Kosova'nın Statüsü ile İlgili Önerileri

Kosova Müzakere Heyeti, Kosova Meclisi milletvekillerine Kosova'nın statüsü konusunda BM Kosova Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari'nin öneri planını, Kosovalılar için hayırlı olduğu gerekçesiyle savundu.

Ahtisaari Planı'nın, Kosova'ya bağımsızlık yolunu açtığını değerlendirilen meclisin genel kurul toplantısında, 'bağımsızlık' ibaresinin Ahtisaari'nin BM Güvenlik Konseyi'ne sunacağı nihai öneri belgesinde yer alacağı vurgulandı. Meclis toplantısında bir konuşma yapan Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu, "Ahtisaari'nin öneri paketi Kosova'yı bağımsız kılmaktadır. Öneri belgesini dikkatle okuduk ve öneri paketinin Kosova'ya bağımsızlık getirdiği sonucuna vardık" ifadelerini kullandı. Kosova Müzakere Heyeti'nin de başında bulunan Sejdiu, Ahtisaari tarafından sunulan Kosova statüsüne ilişkin öneri paketinin Kosova Müzakere heyeti için kabul edilir olduğunu, dolayısıyla Kosova halkı için de kabul edilebilir olduğuna inandıklarını belirtti. Azınlıkların tüm haklarının garanti altına alınacağını belirten Sejdiu, "Kosova halkı, kendi geleceğini inşa etmekte son anlarını yaşıyor. Avrupa'nın bu bölümünde savaşlar dönemi sona ermiştir" dedi.

Toplantıda söz alan Müzakere Heyeti üyesi ve ana muhalefetteki Kosova Demokratik Partisi lideri Hashim Thaçi, Kosova'nın bağımsızlığını savaşarak kazandığını ve dünyanın bu gerçeği kabul ettiğini belirterek, Arnavutlar'a yapılan tarihi haksızlığa son verildiğini vurguladı. Müzakere Heyeti'nin diğer üyesi ve muhalefetteki Ora Partisi lideri Veton Suroi ise, yeni devletin idare edilmesinde duyulan güvensizlikten dolayı, Kosova'da uluslararası mevcudiyetin devam edeceğine işaret etti.

Toplantıda kürsüye çıkan milletvekilleri guruplarının şefleri de, Ahtisaari'nin öneri planını destekledi.

(EK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA