Haberler » Ekonomi » Haber

Ahşap Oyuncak Üreten 12 Yılık Öğretmen Şimdi İhracata Hazırlanıyor

Teknik Eğitim Derslerinde Bulmakta Zorlandığı 'Ahşap (Montesör) Oyuncakları Babasının Marangoz Dükkanında Kıl Testeresi ile Yapmaya Başlayan 12 Yılık Öğretmen, Şimdi İhracata Hazırlanıyor.

Ahşap Oyuncak Üreten 12 Yılık Öğretmen Şimdi İhracata Hazırlanıyor

Teknik eğitim derslerinde bulmakta zorlandığı 'ahşap (montesör) oyuncakları babasının marangoz dükkanında kıl testeresi ile yapmaya başlayan 12 yılık öğretmen, şimdi ihracata hazırlanıyor.

Bursa'nın İnegöl İlçesi Endüstri Meslek Lisesi'nde 12 yıllık Ahşap Teknolojisi Teknik Öğretmenliği yapan 36 yaşındaki İsmail Gelen, kıl testeresi ile başladığı işinde makinalaşmaya, ardından da ihracata geçmeye hazırlanıyor. Teknik dersler ve anaokullarında öğrencilere derslerde kullanılmak üzere ahşap oyuncak bulmakta zorlanan İsmail Gelen, babasının marangoz dükkanında derslerden arta kalan zamanlarında bu oyuncakları yapmaya başlamış. Önceleri kendi dersinde kullanılmak üzere montesörler yapan Gelen, 4 yıldır geliştirdiği bu işte oyuncakların tutulması ile 1 yıldan beri de İnegöl ilçesi başta olmak üzere Bursa genelinde anaokulları ve ilköğretim okullarına satış yapmaya başlamış.

Tüyap tarafından Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Bursa Gıda ve Gıda Tek 2010 Fuarı'na 'ahşap (montesör) oyuncak'larla katılan öğretmen Gelen, yaşanan ilgiden memnun. Aralarında tekli sandalye ve masa takımları, hayvan şekilleri, insan vücutları, çeşitli doğa şekilleri, çiçekler, geometrik şekiller ve özürllüler ile otistik çocuklar için yapılmış oyuncaklar 1 TL ile 30 TL arasında satışa sunuluyor.

Bu alanda yaşanan sıkıntıyı görmesi ile ahşap oyuncak işine başladığını anlatan öğretmen İsmail Gelen, yapacağı oyuncaklarını öncelikle bilgisayarda çizimlerini yaptığını ifade ederek, "Çizimleri yaptıktan sonra karton veya kontaplak ile kalıplarını çıkarıp ağaç üzerinde çizimi yaparak kesimi yapıyoruz. Genellikle söğüt olmak üzere kullanacağımız ağaçları kıl testeresi ile kestikten sonra zımparasını yapıp, astar boyasını vuruyoruz. İşlemimizin sonunda ise kurşun maddesi içermeyen subazlı organik boya ile istenilen renkte boyamasını yapıyoruz." dedi.

Bu alan üzerine 4 yıldır çalıştığını, 1 yıldan beri ise profesyonel satışa başladığının altını çizen İsmail Gelen, ayrıca, internet üzerinden de sipariş usülü satış yaptıklarını ifade etti. Bu tür oyuncak ve malzemelerin Çin başta olmak üzere yurt dışından getirildiğinin altını çizen Gelen, "Bu alanda büyük bir boşluk olduğunu gördüm, ayrıca Çin gibi ülkelerden gelenlerin de neden ve nasıl yapıldığı belli olmayıp, sağlık için de zararlı olduğunu görebiliyoruz. Bu nedenle bu çalışmaya başladım, ilginin artması ile de ne kadar doğru bir karar verdiğimi daha iyi anlıyorum." şeklinde konuştu.

İşlerin artması ile önce kıl testeresi ile elle yaptıkları montesör üretiminde makinalaşmaya geçmeye hazırlandıklarını vurgulayan İsmail Gelen, şöyle dedi: "Şimdi Ankara'da bir firmaya özel iki adet bilgisayarlı makina siparişi verdim. Bundan sonra elle değil, makina ile seri üretim yapacağız. Amacımız, seri üretimle daha fazla istihdam ve ihracat. Bu alanda ihracat birimi kurma çalışmalarımız da devam ediyor."(CİHAN)