Ahmet Türk Hangi Cezaevinde? Ahmet Türk Kimdir?

Ahmet Türk Hangi Cezaevinde? Ahmet Türk Kimdir?

Ahmet Türk hangi cezaevine gönderildi? Ahmet Türk neden tutuklandı? Ahmet Türk kimdir? İşte Ahmet Türk'ün biyografisi...

Ahmet Türk Hangi Cezaevinde? Ahmet Türk Kimdir?

PKK/KCK soruşturması kapsamında önce açığa alınan sonra 'örgüt üyeliği' suçlamasıyla tutuklanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı DBP'li Ahmet Türk dün akşam İstanbul Silivri Cezaevi'ne götürüldü. İçişleri Bakanlığı'nca 17 Kasım'da Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan ve Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen PKK/KCK soruşturması çerçevesinde 21 Kasım'da gözaltına alınan Ahmet Türk, dün çıkartıldığı mahkemece örgüt üyeliğinden tutuklandı. Ahmet Türk dün akşam saatlerinde THY'nin tarifeli uçağı ile İstanbul'a götürülerek Silivri Cezaevi'ne konuldu. Mardin'de yürütülen soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve aralarında Artuklu Belediye Başkanı Emin Irmak'ın da bulunduğu 21 şüphelinin ise emniyetteki işlemleri sürüyor.

AHMET TÜRK KİMDİR?

Ahmet Türk, 2 Temmuz 1942 Mardin doğumludur. Güneydoğu'nun aşiretlerinden Kanco ailesindendir. 1954 yılında babası Hacı Sinan'ı kaybeden Ahmet Türk'ün aktif politik hayatı, milletvekili ağabeyi Abdürrahim Türk'ün öldürülmesi ile başladı. İlk defa milletvekilliği'ne XV. TBMM Döneminde (1973) Demokratik parti'den Mardin milletvekilli olarak seçildi. Daha sonra bu partiden istifa ederek CHP'ye katıldı. 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri'nde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmiştir. Ocak 2016'da Ahmet Türk hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'silahlı terör örgütü propagandası yapmak' ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına 'muhalefet' gerekçesiyle yedi yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.