Ahmet Turan Alkan: Ne Sağcılık Ne Solculuk, İnsanın Ahlaki Ekseni Düzgün Olmalı
Haberler » Güncel » Ahmet Turan Alkan: Ne Sağcılık Ne Solculuk, İnsanın Ahlaki Ekseni Düzgün Olmalı - Haber

Ahmet Turan Alkan: Ne Sağcılık Ne Solculuk, İnsanın Ahlaki Ekseni Düzgün Olmalı

Gazeteci-Yazar Ahmet Turan Alkan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde 2008'de yardımcı doçent olarak emekli olduğu Cumhuriyet Üniversitesi'nde konferans verdi.

Ahmet Turan Alkan: Ne Sağcılık Ne Solculuk, İnsanın Ahlaki Ekseni Düzgün Olmalı

Gazeteci-Yazar , İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde 2008'de yardımcı doçent olarak emekli olduğu Cumhuriyet Üniversitesi'nde konferans verdi. Üniversitenin Genç Akademi, Fen Teknoloji ve Eğitim Topluluğu (FETET) ve Üniversite Konseyinin organizesiyle üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Ahmet Turan Alkan gençlere güzellik ve estetik konusunda bilgiler aktardı.

Alkan, güzel ahlakın önemine de değinerek gençlere "İnsanın ahlaki ekseni düzgün olmalıdır. Bu çok değerli, Ne sağcılık ne solculuk, ne zenginlik ne fukaralık, bunların hepsinden anlamlı ve lazım olan bir şey." tavsiyesinde bulundu. Alkan, kariyeri de insanın gözünü karartan bir seçim olarak niteledi.

Bir insanın ne dış görünüşüyle, ne ilmiyle, ne başka bir şeyiyle övünemeyeceğini ancak güzel ahlakın yerinin ayrı olduğunu vurgulayan Alkan, Güzel ahlakın, Müslüman olsun, ateist olsun, veya başka bir dine mensup olsun, tüm insanların ihtiyaç duyduğu bir şey olduğuna işaret etti.

Muhatap olunacak insanın güvenilir, özü sözü bir, yalan söyleyemeyen, emanete hıyanet etmeyen, komşusuna kem gözle bakmayan, büyüğüne karşı saygılı, küçüğüne karşı merhametli, hatırşinas biri olmasını herkesin isteyeceğine işaret eden Alkan, "O zaman insanın ahlaki ekseni düzgün olmalıdır. Bu çok değerli, Ne sağcılık ne solculuk, ne zenginlik ne fukaralık, bunların hepsinden anlamlı ve lazım olan bir şey." şeklinde konuştu.

GENÇLERE KARİYERDEN DAHA ÖNEMLİ TAVSİYE

"İnsana sorsalar şerefli bitirilmesi gereken en ağır vazife nedir diye, o vazife hayattır." ifadesini kullanan Alkan gençlere, "Hayatınızı sanat eseri haline getirmelisiniz, en büyük sevap budur. Bunu da herkes yapabilir. Sizler genç olduğunuz için sizlerin önünde duran bir fırsattır. Bu fırsatı fark edin. Çok önemli bir şey. Sizin yaşlarınızda gözünüzü karartabilecek hedefler var. Bu kariyerizmdir. Önce okulu bitirmek sonra bir işe girmek, sonra işte başarılı olmak, sonra çok daha başarılı olmak. Son yıllarda çıkan bu 'Başarılı olmanın yolları' gibi kitaplar bizi kariyer yolunda hırslandıran kitaplar." görüşünü dile getirdi.

SİVAS'A ÖZLEM

Alkan son olarak Sivas ile ilgili değerlendirmede bulundu. Sivas'a bahar gelmesini bütün takılarını takmış deyimiyle dile getiren Alkan, "Şehrin bütün mahmur yüzü gülümsüyordu, aşina olduğum sokaklardan geçtim, kalbim ısındı" dedi.

"HER AN BİR BAŞKA ŞEHİRLE ALDATABİLİRİM"

Alkan son olarak 'dan her an gidebileceği imasında da bulanarak "Tabi şunu da söyleyeyim, ben daha buraya dönmem diye bir şey yok veya ben İstanbul'a aidim diye bir şey yok. Ben zaten her yerde söylüyorum. Ben çakma Üsküdarlıyım. Sonradan olma İstanbulluyum. Her an gidebilirim. Sakın bana gönül vermeyin. Sizi her an bir başka şehirle aldatabilirim diyorum." dedi.

Konferansa Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü İlyas Dökmetaş, fakülte dekanları ile çok sayıda öğrenci ve davetli katıldı.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler