Ahmet Şimşirgil Yahyalı'da Konferans Verdi
Haberler » Yerel » Ahmet Şimşirgil Yahyalı'da Konferans Verdi - Haber

Ahmet Şimşirgil Yahyalı'da Konferans Verdi

Yahyalı Belediyesi, Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’ in konuşmacı olarak katıldığı “ Çanakkale Zaferi” konulu bir konferans düzenledi.

Ahmet Şimşirgil Yahyalı'da Konferans Verdi

Belediyesi, Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. ' in konuşmacı olarak katıldığı " " konulu bir konferans düzenledi.


Yahyalı Belediyesi Kültür Salonunda düzenlenen konferansa, Yahyalı Kaymakamı Metin Esen, Develi Kaymakamı Harun Başıbüyük, Yahyalı Belediye Başkanı , Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Yahyalı ve Develi Milli Eğitim Müdürleri, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.


Konferansta selamlama konuşması yapan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, teknik belediyeciliğin yanında sosyal ve kültürel belediyeciliğe de çok önem verdiklerini belirterek şunları söyledi. " Ahmet hocamızı televizyonlardan, sosyal medyadan ve konferanslarından iyi tanıyoruz. Hocamız bugün vereceği konferansla bizleri aydınlatacak. Belediyecilikte sosyal ve kültürel faaliyetleri biz önemsiyoruz. Belediyecilik, tren yolunun rayları gibidir. Rayların bir tarafı teknik belediyecilik, diğer tarafı ise sosyal ve kültürel belediyeciliktir. Rabbim ilçemize birçok güzellik ve özellik vermiş. Bunların kıymetini biliyoruz ve bu güzellikleri tanıtmaya da devam edeceğiz. Ahmet hocamızı ilçemizde görmekten de çok mutlu olduk." diye konuştu.


Osmanlı İmparatorluğu üzerine çeşitli araştırmalar yapan ve yazdığı kitaplarla büyük bir hayran kitlesine sahip olan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, iki saate yakın süren konferansında Sultan II. Abdülhamit Han dönemi, 1. Dünya Savaşı ve Çanakkale Zaferi konusunda düşüncelerini Yahyalılarla paylaştı.


Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, konferansını takip eden Yahyalıların yoğun ilgisiyle karşılaşırken, hayranlarıyla fotoğraf çektirip, kitaplarını imzaladı.


Programdan sonra, Yahyalı'yı gezen Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil Derebağ Şelalesini ziyaret etti. Burada konferans hakkında değerlendirmeler yapan Ahmet Şimşirgil, Çanakkale Zaferini halkımıza unutturmamak adına, her yıl çeşitli etkinliklerin yapılmasının gerekli olduğunu belirterek, konferansta kendisine büyük ilgi gösteren Yahyalı halkına teşekkür etti. Ahmet Şimşirgil; "Çanakkale, bizim geleceğimizin mihenk taşı olan bir alanımız. ve çok önemli maddi ve manevi değerleri taşıyan bir yerimiz. Açıkçası bir açık hava müzemiz. Bütün Anadolu'da gençlerimize, halkımıza her yıl bunu unutturmamak adına, oradaki değerleri yaşatmak adına, böyle toplantıları düzenlemek son derece önemliydi. Akşam da müthiş bir kalabalık vardı. Salonda insanlar ayakta kaldı. Bu da tarihimize duyulan ilgiyi ve muhabbeti gösteriyor. Ben Yahyalı Belediye Başkanımıza bu noktada, böyle bir toplantıyı tertip ettiği için çok teşekkür ediyorum. Gerçekten fevkalade güzel oldu. Halkın coşkusu, isteği, arzusu, çok önemliydi. Bu da bizim hem tarihimize, hem tarihimize hem kültür değerlerimize daha fazla önem vermemizi, gençlerimize bunları anlatmamızın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ben çok memnun kaldım. Bu noktada hem başkanımıza hem de Yahyalı Halkına muhabbetlerimi sunuyorum." dedi.


Yahyalı'nın doğal güzellikleri hakkında da görüşlerini belirten Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, şu ifadeleri kullandı. " Yahyalı'ya ilk gelişim. Gece geldiğim için, ilçeyi sabahleyin gezme imkanım oldu. Bugünde, Yahyalı'nın çok güzel bir noktasındayız. Yahyalı özellikle doğal güzellikleri bakımından fevkalade bir yer. Anadolu'nun neresine gitsek bir güzellik görüyoruz. Fakat Yahyalı'da ayrı bir güzellik gördüm. Bu güzellik insanlarına da yansımış. Güler yüzlü, cömert, cana yakınlar. İnsanları, herhalde en güzeli. Bir yerin şerefi orada oturanlardan gelir. Yahyalı'yı, bu noktada sanki insanları güzelleştiriyor. Doğada, insana etki ediyor gibi gördüm. Şuan Derebağ Şelalesi'ndeyiz. Bu kadar bir güzelliğe, güzellik katmak önemli. Cenab-ı Allah bir güzellik vermiş. Bu güzelliği, insanların hizmeti sunmak ayrı bir güzellik. Bu noktada ben, Sayın Belediye Başkanımız Esat Öztürk'ü tebrik ediyorum. Burada müthiş doğayı bozmadan, çirkinleştirmeden, onu en güzel bir şekilde insanların istifadesine sunmak, oturacak yerleriyle, dinleme yerleriyle, mesire alanlarıyla, mescidiyle mükemmel halde Yahyalı'nın hizmetine sunuyor. Şunu söylemem gerekirse, burası sadece Yahyalı'nın hizmetinde bir yer değil sadece. Burası Nevşehirlisinin, Kayserilisinin, İstanbullusunun hizmetinde. Kayseri'ye gelen bir insan, burayı görmeden giderse, eksiklik diye görürüm ben. Buradaki hizmetler bitince, burası harika bir yer olacak" diye konuştu.


Yahyalı'ya gelerek konferans veren ve ilçe hakkında övgü dolu sözler söyleyen Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil' e teşekkür eden Yahyalı Belediye Esat Öztürk'te konu ile ilgili şunları söyledi. "Yahyalı'nın sevginin, saygının, muhabbetin, ilahi aşkın membaı bir ilçe. Makarrı Ulema, evliyalar diyarı bizim ilçemiz. Güzelliğimiz, hem tabiatımızdan hem de yaratılışımızdan geliyor. Hocam bir sözünde şöyle diyordu; " Biyoloji ve Kimya'nın şuuru olmaz ama tarihin şuuru olur." Diyor. Gerçekten, akşam Yahyalı'daki hemşerilerimizin, özellikle öğretmen ve birazda elit kesimin tarih şuuru içinde gösterdiği ilgiye teşekkür ediyorum. İnşaallah bu tarih şuuru, tüm ülke çapında, hem de Türk ve İslam Dünyasında olur. Hocamızın bilgisi ve düşüncelerinden çok istifade ettik. Allah size uzun ömürler versin. " diye konuştu. - KAYSERİ

Kaynak: İHA