Ahmedinejad: 'Bütün Dünya Haklı Olduğumuzu Görecek'

Ahmedinejad: 'Bütün Dünya Haklı Olduğumuzu Görecek'

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (Uaek) Nükleer Programına İlişkin Açıkladığı Rapordan Memnun.

Ahmedinejad: 'Bütün Dünya Haklı Olduğumuzu Görecek'

İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) nükleer programına ilişkin açıkladığı rapordan memnun.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, rapora ilişkin görüşünün sorulması üzerine, ''raporu UAEK'nun asli görevini yapması'' olarak değerlendirdi ve ''UAEK'nun kendi rolünü üstlenmiş olmasını olumlu karşılıyoruz'' dedi.

Ahmedinejad, raporun, ''İran'ın nükleer program konusunda doğruyu söylediğini ve baskılara karşı direnmekte haklı olduğunu gösterdiğini'' de söyledi.

Mahmud Ahmedinejad, ''Bütün dünya, bu konuda, başından beri doğru söylediğimizi ve haklı olduğumuzu görecek'' diye konuştu.

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri ve nükleer konulardaki başmüzakereci Said Celili de, raporun açıklanmasından hemen sonra düzenlediği basın toplantısında, raporun kendileri açısından ''çok açıklayıcı olduğunu ve İran'a nükleer programı konusunda yöneltilen bütün ithamlara cevap verdiğini'' söyledi.

UAEK heyetiyle, ağustos ayında varılan anlaşma kapsamında görüşmeler yaptıklarını belirten Celili, ''Bize yöneltilen bütün sorulara yanıt verdik. İran bu konuda kendi üzerine düşeni yapmış, güven yaratma konusunda da önemli adımlar atmıştır'' dedi.

Celili, UAEK ile aralarında ''iyi bir işbirliği'' olduğuna ifade ederek, ''yeni yaptırım peşinde olmanın yanlış olduğu ve bunun olumlu sonuçlar ortaya çıkarmayacağı'' görüşünü dile getirdi.

''UAEK raporu, İran'ın nükleer programında kanun dışı hiçbir husus olmadığını göstermiştir'' diyen Celili, raporda, İran'ın nükleer programında uluslararası kurallara aykırı hususlar bulunduğuna ilişkin hiçbir ifade olmadığını kaydetti.

Said Celili, İran'ın nükleer programını incelemenin UAEK'nin görevi olduğunu, dolayısıyla BM Güvenlik Konseyi'nde İran'ın nükleer programına ilişkin yeni görüşmelerin ''kanun dışı'' olacağını da savundu.

Bugün açıklanan UAEK raporunda, İran'ın nükleer programına ilişkin işbirliği yaptığı belirtilmiş, ancak BM Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen halen uranyum zenginleştirmeye devam edildiğine dikkat çekilmişti.

Kaynak: AA