Ahmedinejad BM Genel Kurulu'nda Konuştu

Ahmedinejad BM Genel Kurulu'nda Konuştu

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD'yi İma Ederek, BM Güvenlik Konseyi'nin Bazı Daimi Üyelerini, BM'yi Tehdit ve Baskı Unsuru Olarak Kullanmakla Suçladı.

Ahmedinejad BM Genel Kurulu'nda Konuştu

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD'yi ima ederek, BM Güvenlik Konseyi'nin bazı daimi üyelerini, BM'yi tehdit ve baskı unsuru olarak kullanmakla suçladı.

BM Güvenlik Kurulu'nda konuşan Ahmedinejad, ülkesinin, nükleer silahsızlanma anlaşmalarına uygun davrandığını belirterek, "Nükleer çalışmalarımızın tamamı şeffaf, barış amaçlı ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu denetçilerinin gözetimi altında yürütülüyor" dedi.

Ahmedinejad, İngiltere ile ABD'ye yönelik sert eleştiriler içeren konuşmasının büyük bölümünde, Güvenlik Konseyi'nin suiistimal edildiğini iddia etti.

Ahmedinejad, uranyum zenginleştirme çalışmalarını askıya alarak Güvenlik Konseyi talimatlarına uyacaklarına dair ise bir işaret vermedi.

ABD Başkanı George Bush'un, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada İran'ı, "teröristlere kaynak ayırma ve nükleer silah yapmaya çalışmakla" suçlamasına cevap veren Ahmedinejad, ABD ve İngiltere ile birlikte bazı ülkelerin, nükleer enerji ve yakıt dönüştürme işleminden faydalandığını belirterek, "Bazılarının, nükleer bombaları insanlığa karşı kullandıklarına dair tatsız geçmişleri var" dedi.

Konuşmasında, Irak'taki duruma da değinen Ahmedinejad, artan düşmanlıkları ve terörizmi, bu ülkedeki koalisyon kuvvetlerinin devam eden baskısına bir vesile olarak gördüğünü söyledi.

Konuşmasında, İsrail'e de yüklenen Ahmedinejad, İsrail'i Orta Doğu'da, "güvensizlik ve tehdit kaynağı" olarak gösterdi.

Lübnan konusuna da değinen Ahmedinejad, BM Güvenlik Konseyi'ni, İsrail ile Hizbullah arasındaki savaşı sona erdirmek için derhal ateşkes çağrısı bulunmakta başarısız olmakla suçlayarak, "Güvenlik Konseyi, Lübnanlılara karşı gaddarlığa ve zalim sahnelere şahitlik ederek günlerce boş boş oturdu" dedi.