Ahlat'ta 'Hayat Boyu Öğrenme' Toplantısı

Ahlat'ta 'Hayat Boyu Öğrenme' Toplantısı

Bitlis’in Ahlat Kaymakamı Mustafa Akgül başkanlığında, ‘Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama İşbirliği Komisyonu’ toplantısı düzenlendi.

Ahlat'ta 'Hayat Boyu Öğrenme' Toplantısı

Bitlis'in Ahlat Kaymakamı Mustafa Akgül başkanlığında, 'Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama İşbirliği Komisyonu' toplantısı düzenlendi.

Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kaymakam Akgül'ün yanı sıra Belediye Başkan A. Mümtaz Çoban, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutluk Özden, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Rafet Akgün ve komisyon üyesi kurum amirleri, mesleki kuruluş temsilcileri ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Toplantının açılışında konuşan Ahlat Kaymakamı Mustafa Akgül, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılması planlanan kurslar, sorun ve önerilerin komisyon tarafından belirleneceğini ve belirlenen tarihlerde bu toplantıların yapılacağını kaydetti. Akgül; "Hayat boyu öğrenme günümüzde artık çok önemli bir mevzu. Eskiden insanlar giderdi, liseyi veya üniversiteyi bitirirdi bir meslek sahibi olurdu ve ömür boyu bu mesleği yapardı. Ama artık gelecek yıllarda bir insanın bir mesleği yaparak emekli olma ihtimali neredeyse sıfıra yakın. Muhtemelen bir mesleği yaparak emekli olacak son kuşakta bizler olacağız. Yani bizim çocuklarımız en az muhtemelen 3-4 meslek icra edip emekli olacaklar. Niçin? Çünkü 4'ncü sanayi devrimi dediğimiz yapay zeka, nesnelerin interneti, ciddi anlamda bu akıllı makineler hayatımızı değiştirecek. Bu hayatın değişmesi içerisinde bir kere bedene dayalı işlerin çoğu yok olacak. Teknoloji artık çok hızlı gelişiyor. Yani 10 yılda olan değişimler, insanlığın bin yılda olan değişiminden daha fazla. Öyle olunca da insanlar yepyeni yetenekler, beceriler elde etmek ve bunları çok iyi şekilde kullanmak zorunda kalacak. Bununda yolu eğitim ve öğretimden geçiyor. Ama insan devamlı okul dediğimiz sistemin içerisinde olamayacağı için bundan en önemli görev halk eğitimi merkezlerine düşüyor. Belki de yeniden yapılandırılarak çok daha faal, çok daha aktif, bu yetenek ve becerileri kazandırma yoluna gidilecektir" dedi.

Toplantı karşılıklı görüş alışverişinde bulunularak sonlandırıldı. - BİTLİS