Erdoğan Talimatı Verdi, Ahıska Türkleri Vatana Dönüyor

Erdoğan Talimatı Verdi, Ahıska Türkleri Vatana Dönüyor

Sovyet lider Stalin tarafından 1944'te öz vatanlarından Orta Asya'ya sürgün edilen Ahıska Türkleri, Türkiye'ye getirilerek Bitlis ve Erzincan'a yerleştirilecekler.

Erdoğan Talimatı Verdi, Ahıska Türkleri Vatana Dönüyor

Rusların 71 yıl önce vatanlarından sürgün ettiği Ahıska Türklerinden 92 aile, Türkiye'ye getiriliyor.

ÖZ VATANLARINDAN SÜRGÜN EDİLMİŞLERDİ

Sovyet lider Stalin tarafından 1944'te öz vatanlarından Orta Asya'ya sürgün edilen ve zaman içinde farklı ülkelere yerleşen Ahıska Türkleri, bundan sonraki hayatlarına Türkiye'de devam edecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

TALİMAT ERDOĞAN'DAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonuyla bugün Ukrayna'dan özel uçakla getirilen 347 kişiden oluşan 92 aile, Erzincan'da, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından törenle karşılanacak.

BİTLİS VE ERZİNCAN'A YERLEŞTİRİLECEKLER

Törene, çeşitli tarihlerde Türkiye'ye gelip, geçici olarak Bursa'da ikamet eden Ahıska Türk'ü 116 kişilik 29 ailenin katılımı da sağlanacak. Toplam 677 ailenin Türkiye'ye getirilmesi planlanırken, bunlardan 605'i Erzincan'da, 72'si ise Bitlis'in Ahlat ilçesinde oluşturulan bölgelere yerleştirilecek.

ERDOĞAN HEP YAKINDAN İLGİLENDİ

Başbakanlığı döneminde Ahıskalı Türklerin taleplerini anbean takip ederek tüm imkanları seferber eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mart 2015'te Ukrayna'ya gerçekleştirdiği ziyarette Ahıska Türkleri ile görüşmüş, sorunlarının çözümü amacıyla gerekli takibin yapılması için talimat vermişti. Bu talimat çerçevesinde nisanda gerekli adımları atan hükümet, Ahıska Türk'ü 677 ailenin iskanlı göçmen olarak kabul edilmesini kararlaştırmıştı.

Kaynak: AA