Ahilik Haftası

Ahilik Haftası

Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı, Antalya'da düzenlenen törenle kutlandı

Ahilik Haftası

Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı Antalya'da düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalara, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, İl Ticaret Müdürü Mesut İlter, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı  Abdullah Sevimçok ile vatandaşlar katıldı. 

 Atatürk anıtına çelenk sununumundan sonra törende konuşan Vali Öztürk, Osmanlı'nın yükselişiyle ahilik kültürü yükselişinin birbiriyle eşdeğer olarak ilerlediğini söyledi.  Esnafın toplum değerlerini temsil ettiğini ve istihdama çok büyük katkılarda bulunduğunu ifade eden Öztürk,  "Bu kadar önemli bir teşkilatın tarihimizde yer alması, üzerine ciltlerce kitap yazılmasına değerdir. Biz bugün şüphesiz Ahilik teşkilatını canlandırmak anlamında bir çalışma içerisinde değiliz. Ahilik kültüründe bahsedilen erdemlerden, degerlerden, faziletlerden günümüz esnafının da yararlanması ve devam etmesi bakımından faydalı gördüğümüz bir anma ve kutlama faailiyetidir" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın ise Osmanlı'nın yükselişiyle ahilik kültürün yükselişinin paralel olduğunu bildirdi. Antalya ekonomisinin lokomotifi olan esnafın dürüst, güleryüzlü ticaret yaptığını fakat birtakım sorunları olduğunu anlatan Akaydın, "Sorunları çözmek için gayret ediyoruz. 'Eğer biz bu geleneği yaşatabilseydik, bugün uymak gerekliliği duyduğumuz Avrupa Birliği normlarını, Avrupalılardan çok önce Türkiye Cumhuriyeti'ne de yerleştirmiş olurduk" diye konuştu. 

AESOB Başkanı Sevimçok ise Türk gelenek ve göreneklerini, değerlerini hatırlamanın ve yaşatmanın önemli olduğunu belirterek, bunları yeni nesillere aktarmanın kültür için büyük önem taşıdığını dile getirdi. Ahiliğin iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin ve yardımseverliğin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olduğunu  anlatan Sevimçok, geleceğe güvenle bakmak için ahilik mirasının kıymetininin bilinmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Konuşmaların ardından "Yılın Ahisi" seçilen soğuk demir ustası Arif Satıcı'nın yerine oğlu Mustu Satıcı'ya kaftan giydirildi. Törende AESOB tarafından düzenlenen ahilik konulu resim yarışmasında dereceye girenlere ödül verilirken etkinlikler kapsamında vatandaşlara ahilik pilavı ve ayran ikram edildi. - Antalya