'Ah Güzel İstanbul' Sakaryalılarla Buluştu
Advertisement

'Ah Güzel İstanbul' Sakaryalılarla Buluştu

'Ah Güzel İstanbul' Sakaryalılarla Buluştu
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kasım Kültür Sanat Etkinlikleri Sinema Günleri kapsamında Atıf Yılmaz'ın yönettiği Ah Güzel İstanbul, Sakaryalı sanatseverlerle buluştu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kasım Kültür Sanat Etkinlikleri Sinema Günleri kapsamında Atıf Yılmaz'ın yönettiği Ah Güzel İstanbul, Sakaryalı sanatseverlerle buluştu. Filmin ardından gerçekleştirilen söyleşide konuşan Ankara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, "Hikayenin fonunda İstanbul var, güzellikler var. Bu filmde batılılaşma sürecinin önemli bir hikayesi var" dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kasım Kültür Sanat Etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinlik takvimi kapsamında düzenlenen Sinema Günleri'nde Atıf Yılmaz'ın yönettiği Ah Güzel İstanbul, Sakaryalı sanatseverlerle buluştu. AKM'de gerçekleştirilen gösterimde Sakaryalılar, Sadri Alışık ve Ayla Algan'ın başrollerini paylaştığı kara komedi tarzındaki Türk Sineması'nın kült eserini ilgiyle izledi. Filmin ardından gerçekleştirilen söyleşide ise, Ankara Üniversitesi Dil - Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Ah Güzel İstanbul filmini ve dönemin sinemasını değerlendirdi.

Katılımcılardan gelen soruları da cevaplayan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, "Hikayenin fonunda İstanbul var. Bu filmde batılılaşma sürecinin bir hikayesi var. Bu hikayeyi anlatırken de her dönemde ister istemez belirli ölçüde birbirine benzer veya farklı bir görünüm ortaya çıkıyor. Her dönem bu batılılaşma meselesine farklı gözlerle bakıyoruz. Filmde, İstanbul'un insanı beklenmedik noktalara götürme serüveni işleniyor. Filmde geçen ayrı iki hikayeye baktığımız zaman filmin karakteri bu cendere içine girmek istemiyor. O dönemde insanlar bu tür filmleri ekonomik ölçütleri ile değerlendiriyorlar. Ama olayı kültürel ölçütlerle değerlendirdikleri zaman da bu filmler gündeme geliyor" diye konuştu.

Dönem filmlerinde daha çok kırsal alanda geçen projelerin insanların ilgisini çektiğini ifade eden Kayalı, "O dönemdeki filmlerin çok önemli bir kısmı köy filmleri olarak kendisini gösteriyor. O dönem ile bu dönemdeki sinema kitaplarına baktığınız zaman "Yılanların Öcü", Atıf Yılmaz'ın çektiği köy filmleri daha çok ön plana çıkıyor. Fakat o dönemde bazı sinemacılar kent üzerine odaklaşan filmler çekiyor. O dönemin yenilikçi filmleri denilen projeler kent filmleri olmaktan ziyade köy filmleri oluyor. Şimdi üzerinden o kadar zaman geçtikten sonra insanlar o döneme baktıklarında köy filmlerini değil de kent filmlerini gündeme getiriyor" şeklinde konuştu. Gerçekleştirilen programın ardından Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk, Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı'ya teşekkür ederek çiçek takdim etti. - SAKARYA

'Ah Güzel İstanbul' Sakaryalılarla Buluştu
'Ah Güzel İstanbul' Sakaryalılarla Buluştu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title