Ağrı: Başbakan Erdoğan'ın Ağrı Temasları

Ağrı: Başbakan Erdoğan'ın Ağrı Temasları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi en önemli enerji koridoru haline getireceklerini belirterek, "40 yıllık AB sürecinde müzakere için gereken tarihi bu iktidar almıştır. Tıpkı 40 yıllık enflasyon kabusuna nasıl son verdiysek, buna da son veriyoruz" dedi.

Ağrı: Başbakan Erdoğan'ın Ağrı Temasları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi en önemli enerji koridoru haline getireceklerini belirterek, "40 yıllık AB sürecinde müzakere için gereken tarihi bu iktidar almıştır. Tıpkı 40 yıllık enflasyon kabusuna nasıl son verdiysek, buna da son veriyoruz" dedi.

Öğlen saatlerinde beraberinde bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile birlikte Kars'tan helikopterle Ağrı'ya gelen ve burada AK Parti Ağrı 2. Olağan Kurulu'na katıldıktan sonra yine helikopterle Iğdır'a geçen Başbakan Erdoğan akşam saatlerinde yeniden Ağrı'ya döndü. Lütfü Yiğenoğlu Stadyumu'na helikopter ile inen Erdoğan, yol güzergahında bulunan çocuklara oyuncak dağıttı, Ağrıspor futbolcularının sorunlarını dinledi. Daha sonra Ağrı Valiliği önünde düzenlenen törenlere katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merkezi sistemle toplu olarak Ağrı Devlet Hastanesi, valilik ve belediye hizmet binaları, TOKİ konutları anahtar teslimi, İMKB Gazi İlköğretim Okulu, Özel Bilgi İlköğretim Okulu, Özel Ortadoğu Hastanesi Ağrı-Eleşkirt duble yol ve Ağrı Polisevi, Şemsi Türkmen Lisesi, Telekom Anadolu Öğretmen Lisesi, Beşevler İlköğretim Okulu ve 100. Yıl İlköğretim Okulu'nun temel atma ve açılışlarını gerçekleştirdi. Törende Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik halka seslenerek, Ağrı'ya yapılan yatırımlar hakkında bilgiler verdi. Daha sonra kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin her tarafını dolaştığını ve yeni işlere imza atmaya devam ettiklerini belirtti. Erdoğan, "Şehrimizi yenileyecek, geliştirecek birçok tesisin açılışını yapıyoruz. Bir kısmında temellerini atıyoruz. İktidara gelirken Türkiye'nin kaynaklarını Türkiye'ye kazandıracağız demiştik. Bu sözümüzü yerine getirmek için gece gündüz demeden, durmadan çalışıyoruz ve çalışacağız. Çok şükür bugün emeklerimizin karşılığını alıyoruz. Her gün farklı bir şehirde açılışlar yapıyor, temeller atıyoruz. Pek çok hizmet binasını, yolu, konutu, fabrikayı Türkiye'ye, milletimize, insanımıza kazandırmanın heyecanını yaşıyoruz. Burada çok farklı bir projeye adım atıyoruz. Tarım Et Sözleşmeli Besicilik Projesi'ni hayata geçiriyoruz. Bu proje ile tarım ve hayvancılık yeniden ayağa kalkıyor. Bu alanda büyük bir dönüşüme öncülük ediyoruz. 28 vilayetimizde hayvancılığa büyük bir destek veriyoruz. Hükümet olarak önce tarım kanununu çıkardık, buna göre yeni havzalar belirledik. Bu havzalardan biri de Doğu ve Güneydoğu havzasıdır. Et Balık Kurumu'nu özelleştirme kapsamından çıkardık. Orta Anadolu'da, Güneydoğu Anadolu'da kurulan Et Balık Kurumlarını özelleştirme kapsamından çıkardık. Bunları Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na devrettik. İşte bunlardan biri de Ağ-Et'tir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi her zaman yanınızda olacak, endişeniz olmasın. Üretici, Tarım Kredi Kooperatifi'ne üye olarak büyükbaş hayvan kredisi alabilecek. Beslediği hayvanı Et ve Balık Kurumu'na satabilecek" diye konuştu.

"KÜRESEL BİR AKTÖR OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ"

Konuşmasında Türkiye'nin istikrarlı gidişine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, Türkiye'yi en önemli enerji koridoru haline getireceklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, "40 yıllık AB sürecinde müzakere için gereken tarihi bu hükümet almıştır. Tıpkı 40 yıllık enflasyon kabusuna nasıl son verdiysek, buna da son veriyoruz. Artık Türkiye'nin bütçesi sıradan bütçe değil. Geldiğimizde Merkez Bankası'nın kasasında 26 milyar dolar vardı, şimdi ise 57.3 dolar döviz rezervi var. Eğer bu olmasaydı aynen 2001 krizini yaşardık. Ayaklarımızı yere sağlam basıyoruz. Böyle basarak bu yola devam edeceğiz. Çünkü Türkiye bir krizler ülkesi değil artık. Son 3 buçuk yılda durmadan büyüyoruz. Uluslararası itibarımız, tarihimizin en üst seviyesinde ürettiğimizi dünyaya pazarlıyor, küresel bir aktör olma yolunda kararlı adımlarla ilerliyoruz. Türkiye'nin zengin imkan ve kaynaklarını harekete geçiriyor, yeniden ülkemize ve insanımıza kazandırıyoruz. Artık dünden çok daha iyi bir noktadayız. Lütfen bir mukayese yapınız. Bugün dünden daha iyi mi? Yoksa değil mi? Bugün dünden daha iyi değilse AK Parti'ye sakın oy vermeyin. Bu kadar açık konuşuyorum. Ama bugün dünden daha iyi ise bizimle beraber bu yolda yürüyün ki, yalnız kalmayalım. Bu kadar açık ve rahat konuşuyorum. Çünkü biz bugüne kadar aldatan ve aldatılan anlayışlarla yürüdük. İşte hastaneler, işte okullar. Cumhuriyet tarihi boyunca Ağrı'da yapılan okullar ve hastane sayıları ortada. Bizim yaptıklarımız da orta da. Bunları Ağrı'da yaşıyoruz. Duble yolları başlattık, şimdi ise yeni bir adım atıyoruz. Bu da KÖY-DES projesi. Önümüzdeki yılın sonuna kadar Ağrı'da yolu olmayan, suyu olmayan köy kalmayacak" şeklinde konuştu. Önceki hükümetleri de eleştiren Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"ADSL ağının bugün girmediği okul yok. Bunun adı ne biliyor musunuz? Bunun adı medeniyetin imkanlarını kullanmak. Bundan önceki iktidarlar bunu neden yapmadı? Onların derdi başkaydı. 'Yat yat uyu, uyu uyu yat' diyorlardı. Biz farklıyız. Biz diyoruz ki, 'oku, okuduğunu düşün, düşündüğünü uygula, uyguladığını neticelendir ki başarıya ulaş'. Medeniyet bu. Medeniyetin gereği neyse ülkemizdeki herkes bunu görmeli. Bölgelerarası bir dengesizlik bu ülkede olmayacak. 780 bin kilometre karenin tamamını ne zaman modern görürsek, çağdaş görürsek o zaman diyeceğiz ki 'Elhamdülillah görevimizi yaptık'. Gerçekleştirdiğimiz projelerle attığımız temeller ve yaptığımız açılışlarla hedeflerimizi bir bir yakalıyor. Hep birlikte yeni ufuklara aynı umutla, aynı azimle koşmaya devam ediyoruz."

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ar göre yeni havzalar belirledik. Bu havzalardan biri de Dodından beraberindeki bakanlar ile birlikte merkezi sistemle açılışları yapılan tesislerin kurdelasını kesti. Başbakan Erdoğan, daha sonra Ağrı Valiliği'nde yapılan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Sözleşmeli Besicilik Projesi protokol imza törenine katıldı.