Agora ile Kadifekale'yi Birbirine Bağlayan Tünel Ortaya Çıkarılıyor
Haberler » Güncel » Haber

Agora ile Kadifekale'yi Birbirine Bağlayan Tünel Ortaya Çıkarılıyor

İzmir'de Yapılan Kazılarda Agora ile Kadifekale'yi Birbirine Bağlayan Roma Döneminde Kalma Binlerce Yıllık Tünel Ortaya Çıkarılıyor.

Agora ile Kadifekale'yi Birbirine Bağlayan Tünel Ortaya Çıkarılıyor

İzmir'de yapılan kazılarda Agora ile Kadifekale'yi birbirine bağlayan Roma döneminde kalma binlerce yıllık tünel ortaya çıkarılıyor.

Kadifekale ile Agora kazılarını yöneten Yrd. Doç. Dr. Akın, tünellerin Agora semtindeki eski bir evin sahibinin istimlak edilmesini istemesi üzerine ortaya çıkarıldığını, bir girişin de Agora kazı alanında var olduğunu söyledi.

Ersoy, tünel gerilirken donanımlı dağcı ekiplerinden yardım istenebileceğinin altını çizdi.

Hem Agora'da hem de eski evden girişteki tünellerin yüksekliği 2 metre, eni 1 metre olduğu 20. yüz yıla kadar temiz su kanalı da kullanılmış.

Tünelin, Roma dönemine ait binlerce yıl öncesinde olduğu gibi, gidilebilen bölümüne kadar hala sağlamlığını koruduğu Osmanlı zamanından kalma ortaya çıkarılan su sarnıcını beslediği belirtildi.

Tünelin bir bölümünün düz olduğu, zaman zaman ise kıvrılarak ilerlediği dikkati çekti.

Tünelin uzunluğunun nereye kadar devam ettiği tam olarak belirlenemedi.

Oksijensiz bir ortam olması ihtimaline karşı, daha sonra tam donanımlı olarak tünele girilerek, uzunluğunun ve nereye kadar ulaştığının ortaya çıkarılacağı ifade edildi.

Ersoy, yıllardır, kuşaktan kuşağa var olduğu konuşulan tünelin bir girişinin de Agora'daki kazı alanında bulunduğunu belirtti.

Ersoy, "Tünelin şimdiki Kadifekale eteklerine uzandığını tarihi bulgular da ortaya koyuyor." dedi.

Ersoy, "Efsaneye göre; Makedonya Kralı Büyük İskender'in Bayraklı'daki ilk Smyrna kentini ve çevresindeki küçük yerleşimleri ele geçirdiği sırada gördüğü bir rüyaya dayanıyor. İskender avlanmak üzere geldiği Pagos (şimdiki Kadifekale) eteklerinde Nemesis Tapınağı önündeki bir pınarın başında ve bir çınar ağacının altında uykuya dalar. İskender'in uyuduğu pınardan akan suyun yolu tünel olarak anılmıştır. Roma dönemi su kanalları aslında tünel büyüklüğündedir. Bu su da tam 2500 yıldır bu kanallardan kesintisiz Agora'ya akmaktadır. Şu anda tünelin gidebildiğimiz kadarının içi diz hizasına kadar pınarın suyu ile dolu. Gidebildiğimiz kadarıyla tünel hala dimdik ayakta duruyor. Baz kısımlarını yıkılmış olabilir." şeklinde konuştu(CİHAN)