Agop Kotoğyan İçin Cerrahpaşa'da Tören Düzenlendi

Agop Kotoğyan İçin Cerrahpaşa'da Tören Düzenlendi

13 Şubat Salı Günü hayatını kaybeden Profesör Dr. Agop Kotoğyan için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimlik binası önünde tören düzenlendi.

Agop Kotoğyan İçin Cerrahpaşa'da Tören Düzenlendi

13 Şubat Salı Günü hayatını kaybeden Profesör Dr. Agop Kotoğyan için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimlik binası önünde tören düzenlendi. Aile yakınları ve mesai arkadaşlarının katıldığı törende Kotoğyan'ın torunları Aksel ve Ares Voskeriçyan dedesinin tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

Bir kolu olmadığı için 'Kolsuz Agop' olarak tanınan ünlü dermatoloji doktoru Profesör Agop Kotoğyan 13 Şubat Salı günü karaciğer kanserinden hayatını kaybetmişti. Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli cilt uzmanları arasında gösterilen Dr. Agop Kotoğyan için uzun yıllar görev yaptığı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimlik binası önünde tören düzenlendi. Törene; Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kotoğyan'ın Eşi Suzan Kotoğyan, Oğlu Garen Kotoğyan, Kızı Darpin ve Damadı Alen Voskeriçyan, Torunları Aksel ve Ares Voskeriçyan, Kız Kardeşleri Oremsima Kotoğyan ve Maryam Gülgün olmak üzere çok sayıda mesai arkadaşı ve sevenleri katıldı.

"Agop hoca bu coğrafyanın insanıydı"

Törende konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Bugün burada değerli bir meslek büyüğümüz Agop Kotoğyan hocayı ahirete yolcu etmek üzere bir aradayız. Agop hocayı hayatında şahsen tanımak nasip olmadı. Agop hoca bu coğrafyanın insanıydı, bu medeniyet havzasının insanıydı ve o duruşunu da ömrünün sonuna kadar göstermiş bir tıp büyüğümüz. Hayatını etik değerler üzerine kurmuş bir insan. Bilime büyük hizmetler vermiş bir bilim adamı. İnsanın ölümü biyolojik olarak ölümüyle sınırlı değil. İnsanın gerçek ölümü unutulduğu zamandır. Agop hoca ömrünü uzatmış bir insan, Agop hoca hayırla yad edilecek, anılacak her zaman. Bu kısa ömürle sınırlı bir ömür bırakmıyor geriye yüzyılları aşacak bir hatırlanma potansiyeliyle aramızdan ayrılıyor. Kederli ailesi ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Agop hocaya iyi yolculuklar diliyorum" diye konuştu.

Agop Kotoğyan'ın Oğlu Garen Kotoğyan, Törene tüm katılanlara teşekkür ettiğini belirterek, "Buraya Prof. Dr. Agop Kotoğyan'ı anmaya gelen Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan'a, Sağlık Müsteşarı Eyüp Gümüş'e, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'e, siz değerli misafirlere şahsım ve ailem adına teşekkür ederim" dedi.

"Hastadan tiksinmemem gerektiğini ben Agop hocadan öğrendim"

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zekai Kutlubay ise, "Hastadan tiksinmemem gerektiğini ben Agop hocadan öğrendim. Asistan olduğum zaman bir şey danışmak için Agop hocanın odasına girdim. Agop hocam ayak mantarı olan bir hastayı muayene ediyor. Hastanın mantardan dolayı ayak parmaklarının arası soyulmuş, tahriş olmuş. Agop Hocam hastanın ayağını aldı, dizinin üzerine koydu ve tırnağıyla hastanın mantarlı ayağını temizledi. İlacını yazdı ve gönderdi. Koskoca Agop hocanın bu şekilde davranması bana çok iyi bir ders oldu. Bundan sonra bana gelen hastalara bulaşıcı olmadığı sürece temas etmeyi, dokunmayı ondan öğrendim" ifadelerini kullandı.

Agop Kotoğyan, yarın Zeytinburnu'nda bulunan Balıklı Rum Ermeni Mezarlığı'na defnedilecek. - İSTANBUL

Kaynak: İHA