Ağla Matemdir Konserinde Matem Havası

Ağla Matemdir Konserinde Matem Havası

Küçükçekmece Belediyesi, Muharrem Ayında Kerbela Şehitlerini Bir Kez Daha Anmak İçin Konser Düzenledi.

Ağla Matemdir Konserinde Matem Havası

Küçükçekmece belediyesi, muharrem ayında kerbela şehitlerini bir kez daha anmak için konser düzenledi. Gecede Kadim Sanat Grubu, icra ettiği eserleriyle konuklarına matem havasını yaşattı. Etkinliğe Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ile birlikte Türkiye Caferilerin lideri Selahattin Özgündüz de katıldı.

Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilmesinin 1372. yıldönümü dolayısıyla Halkalı'da bir anma töreni düzenlenmişti. Küçükçekmece Belediyesi de dün gece Hz. Hüseyin ve diğer şehitleri bir kez daha anmak adına bir konser organize etti. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen gecede tam bir matem havası yaşandı. Geceye Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Türkiye Caferiler Lideri Selahattin Özgündüz, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Arel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Asım Saçlı, başkan yardımcıları ve yüzlerce Küçükçekmeceli katıldı.

Konuklardan Bazıları Gözyaşlarını Tutamadı

Konser öncesi Kerbela olayını anlatan bir sunum yapıldı. Solistliğini Ender Doğan'ın , Mersiyehanlığını ise Celal Yılmaz'ın yaptığı grubun icrası iki bölümde gerçekleşti. Birinci bölümde Neveser ilahi, Rast ilahı, Mahur ilahi, Hicaz ilahi, Süzinak ilahi icra edildi. İkinci bölümde ise Çargah mersiye, Hüseyni nefes, Hüseyni mersiye; Hüseyni ilahi, Uşşak ilahi, Hüzzam ilahi okundu. Konser boyunca duygu yüklü bir gece yaşayan konuklarından bazılarını gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Hz. Hüseyin'i Bir Kez Daha Yad Ettik

Konser bitiminde sonra sahneye davet edilen Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Mersiyan Celal Yılmaz ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Özer'e birer plaket verdi. Halkalı Aşure Meydanı'nda düzenlenen anma töreninden sonra bir kez daha Hz. Hüseyin'i anmak için bu geceyi düzenlediklerini söyleyen Başkan Aziz Yeniay, "Değerli hocalarımızı, orkestrayı ve korodaki sanatçı dostlarımızı kutluyorum.

Burada Hz. Hüseyin'i yad etmek, Peygamber Efendimizi anmak, ehl-i beytini yad etmek, bu atmosferde bu duyguyu hep birlikte yaşamak bizim için mutlukların en güzeliydi." diyerek katılımcılara da teşekkür etti.

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz de sahneye gelerek grubun solisti Ender Doğan'a plaket verdi. Özgündüz Kadim Sanar Grubu'nun icra ettiği eserleriyle güzel bir yaşadıklarını ifade etti. Programın bitiminden sonra konsere gelen konuklara aşure ikram edildi.

Kaynak: Bültenler