Ağız ve Diş Sağlığı Vücut Sağlığını da Etkiliyor.

Ağız ve Diş Sağlığı Vücut Sağlığını da Etkiliyor.

Kars İl Sağlık Müdürü Dr.

Ağız ve Diş Sağlığı Vücut Sağlığını da Etkiliyor.

Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, 22 Kasım Diş Hekimliği Gününü de içine alan Ağız ve Diş Sağlığı Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada, ağız ve diş sağlığının vücut sağlığını da doğrudan etkilediğini belirtti.

Kaliteli bir yaşam elde etmek için ağız ve diş sağlığına mutlak surette önem gösterilmesi gerektiğine vurgulayan Dr. Sevinç, "Sağlık halimiz ne kadar iyiyse, yaşam kalitemiz de o oranda yükselir. Kaliteli yaşamın gereklerinden biri olan ağız ve diş sağlığımızı korumak, vücut sağlığımız açısından da tartışılmaz bir öneme sahiptir." Dedi.

Diş ve diş eti problemlerinin öncelikli ilgilenilmesi gereken sorunlar olmasına rağmen, her zaman en sona bırakıldığı ve tedavisinin geciktirildiğini kaydeden Dr. Sevinç, "Diş ve diş eti hastalıkları; 'Önlenebilir', 'Kontrol Edilebilir' ve 'Davranışla İyileştirilebilir' hastalıklar grubuna girmektedir. Hastalıklar, kişide başlamadan alınacak koruyucu tedbirler ve küçük yaşlarda edinilecek alışkanlıklar sayesinde önlenebilir. İçinde bulunduğumuz hafta vasıtasıyla herkesi ağız ve diş sağlığı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum."

Sahte ya da kaçak olarak çalışan diş hekimlerine karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini de hatırlatan Dr. Fahri Sevinç, sürekli yaptıkları denetimler ve aldıkları önlemler sayesinde bu gibi durumların önüne geçtiklerini belirtti.

Dr Sevinç, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine başvuran, özellikle oral hijyen eğitimine ihtiyaç duyan ve ekonomik gücü yeterli olmayan vatandaşlara, diş hekimleri tarafından diş fırçalama ve oral hijyen eğitimiyle birlikte 288 adet çocuk ve 1152 adet yetişkin diş fırçası ve macunu dağıtımı yaptıklarını iletti. Dr. Sevinç son olarak, Ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde, her türlü bakım ve tedavinin gerçekleştirilmesi noktasında özverili çalışmalar yürüten tüm diş hekimlerinin 22 Kasım Diş Hekimleri Günü'nü kutladığını kaydetti.

Kaynak: CHA