Agc Başkanı Kızılaslan Yunanistan'dan Döndü

Agc Başkanı Kızılaslan Yunanistan'dan Döndü

Türk-yunan Dostluğunu Perçinleştirmek Amacıyla Kurulan ve Basın Konseyinin Girişimiyle Gerçekleşen Türk-yunan Gazetecileri Konferansının Beşincisine Katılan Doğuş Gazetesi Sahibi ve Avrupa Gazeteciler Cemiyeti (Agc) Gaziantep Başkanı Orhan Kızılaslan, "Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Anadolu Basınına Çözüm Getirecek" Dedi.

Agc Başkanı Kızılaslan Yunanistan'dan Döndü

Türk-Yunan dostluğunu perçinleştirmek amacıyla kurulan ve Basın Konseyinin girişimiyle gerçekleşen Türk-Yunan Gazetecileri Konferansının beşincisine katılan Doğuş Gazetesi Sahibi ve Avrupa Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Gaziantep Başkanı Orhan Kızılaslan, "Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Anadolu basınına çözüm getirecek" dedi.

Yunanistan'ın Girit Adası'nda 6- 8 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen konferansta özellikle Kuzey Kıbrıs konusu ele alındı. Konferansa 50 Türk gazeteci Kuzey Kıbrıs sorunu için Birleşmiş Milletler zemininde bir çözüm bulunması gerektiğini savunarak, Annan planının, Güney Kıbrıs politikası nedeniyle uygulanamadığını belirtti.

Azınlıkların ele alındığı konferansta Türk gazeteciler, son yıllarda iki ülke arasında ilişkilerin geliştiğine dikkat çekerek iyi noktada olduğumuzu dile getirdi.Yunanlı gazeteciler ise konuşmalarında Türkiye'nin sorumluluklarını yerine getirmesi halinde,Yunanistan'ın AB üyeliğinde Türkiye'nin yanında olacağını belirtti.

Konferansa katılan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Ege'nin barış denizi olması konusunda ortak görüşlere açık olduğumuzu belirterek, Ege'nin iki yakasında iki ülke arasında işbirliğinin,dayanışmanın olması sürecinin başlamasıyla,ilk adımların atılacağını söyledi.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, ülkelerin birbiri için tehdit oluşturduğu bir dünyada, küresel barışa hizmet edeceklerini de ifade ederek," Onun için sorunların süratle tasfiye edilmesi gerekir.İki ülke de bu konuda gayret sarf etmelidir.Bu alanda da her iki ülkenin medyasına önemli görevler düşmektedir" dedi.

Konferansa katılan Dostluk Gurubu Başkanı Haluk Şahin ise konuşmasında, konferansın sıcak ve yapıcı bir ortamda geçtiğini,Yunanistanlı meslektaşlarının misafirperverliğinden memnun kaldıklarını ifade ederek, mevcut diyalog ve işbirliğinin daha iyiye götürülmesi gerektiğini savundu.

Doğuş Gazetesi sahibi ve Avrupa Gazeteciler Cemiyeti Gaziantep Başkanı Orhan Kızılaslan, konferans hakkında yaptığı açıklamada, konferansta iki ülke medyasının, işbirliği ve diyalog konusunda neler yapabileceğinin tartışıldığını, Türk- Yunan medya konferansının mevcut dostluk ve dayanışmayı daha da artıracağını belirtti.

İki ülke medyasının sorunları çözme açısından, güçlü, kararlı ve iradeli olduğunu belirten Orhan Kızılaslan, konferansta, ülkemizin AB sürecinde Yunanistan'ın destek vereceğini gördüklerini ve bu desteğin, Yunanistan medyası tarafından daha da artırılacağına inandığını sözlerine ekledi.

Ayrıca Kızılaslan, konferansta Basından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın'a Anadolu basınının sorunlarını anlatma fırsatı bulduğunu da ifade ederek, Bakan Aydın'ın, Anadolu basınının sorunlarını bildiğini, en kısa sürede çözüm getireceğine dair söz verdiğini belirterek, "Bakan Aydın, Anadolu basınının tüm sorunlarını biliyor. Anadolu basınının Türkiye gündeminde önemli bir yeri olduğunu söyledi" dedi.

(SMR-OÇ-Y) 11.06.2008 18:02 TSİ

Kaynak: İHA