Agc 34 Yaşında

Agc 34 Yaşında

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni, AGC'nin 34'üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Agc 34 Yaşında

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni, AGC'nin 34'üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Yeni, yayımladığı mesajda, yaşadığı çağa tanıklık eden gazetecilerin, doğruluk ilkesinden ayrılmadan kamu yararına yazan, söyleyen, uyaran ve bilgilendiren kişiler olduğunu belirtti.

Yasama, yürütme, yargıdan sonra dördüncü kuvvet olan basın, demokrasinin baş aktörleri arasında yer aldığına işaret eden Yeni, şunları kaydetti:

"Evrensel insan haklarının korunmasına ve geliştirilmesine katkı yapan gazetecilik mesleği, kişi yararını değil, halkın ortak yararını düşünmeyi gerektirir. Antalya Gazeteciler Cemiyeti de bu denli ulvi bir meslek olan gazeteciliğin sorumluluğunu taşıyan üyelerin oluşturduğu bir sivil toplum kuruluşu olarak 34 yılı geride bırakmanın onurunu taşıyor. 14 Ocak 1984'te fedakar meslek büyüklerimiz tarafından kurulan Antalya Gazeteciler Cemiyeti bugün, Çin'den Almanya'ya, Rusya ve Ukrayna'dan Azerbaycan ve KKTC'ye kadar çok saygın meslek örgütleri ile yapılan işbirliği protokolleri sayesinde Antalya'da düzenlediği uluslararası etkinliklerle başta üyelerimizin mesleki gelişimi olmak üzere, kent ve ülke tanıtımımıza katkı sağlamaktadır. Öte yandan, Türkiye'nin en büyük ve etkili gazetecilik örgütlerinden biri olan Antalya Gazeteciler Cemiyeti, üyesi ve kurucusu olduğu Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu çatısı altında meslek sorunlarına eğilmekte, Türkiye çapında çalışmalara imza atmaktadır. Meslektaşlarımızın sahada karşılaştıkları sorunların çözümünde de Antalya Gazeteciler Cemiyeti her daim yanı başlarında olmaktadır."

Yeni, öte yandan Basın İş Kanunu'na tabi çalışanlarına sağlanan "yıpranma payı" primlerinin hafta sonu, resmi tatil, rapor ve yıllık izin zamanlarında devre dışı bırakılmasına yönelik başlatılan uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini istedi.

Kaynak: AA