Ağar: "Türkiye'nin Bazı Değerleri Vardır, Seçimde Oylanamaz"

Ağar: "Türkiye'nin Bazı Değerleri Vardır, Seçimde Oylanamaz"

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, "Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Öncesinde Görünen Odur Ki Türkiye'nin Asla Oynanamayacak Değerleri Vardır. Bunlar Seçimlerin İçinde Yer Alamaz, Oylanamaz" Dedi.

Ağar:

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ''Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde görünen odur ki Türkiye'nin asla oynanamayacak değerleri vardır. Bunlar seçimlerin içinde yer alamaz, oylanamaz'' dedi.

Ağar, partisince düzenlenen Marmara Bölge Toplantısı'nın açılış konuşmasında, AK Partinin ortaya koyduğu vaatlerin altında kaldığını, CHP'nin ise iktidar partisiyle hesaplaşmak yerine, herkesin benimsediği değerleri birbiriyle çatıştırarak, ''kutuplaştıran siyaset''i var etmeye çalıştığını öne sürdü.

''Zor günlerden geçen'' Türkiye'nin seçime ihtiyaç duyduğunu savunan Ağar, şöyle devam etti:

''İktidar, bir masallar ülkesi haline getirdikleri Türkiye'de, esnaf ve sanatkara karşı hala utanmadan 'hiper marketlerle ilgili yasayı bu yıl çıkaracağız' demektedir. Çıkaramazsınız. İktidarınızda güç olarak dayandığınız belli kesimler vardır. Çünkü siz, Türkiye'nin belli bir kesimini hayattan tasfiye etmek istiyorsunuz. Siz, fukara, yoksul, çaresiz ve kimsesizle olan bağlarınızı, seçildiğiniz gün kopardınız. Devlet bütçesinin sosyal yardımlaşma fonundan, kaynağını söylemeyemediğiniz yerlerden iki paket makarna, bir paket bulgur, bir çuva

AK Partinin, 57. hükümetin ekonomik programını aynen devam ettirdiğini savunan Ağar, şunları söyledi:

''Türkiye, düşük kur, yüksek faiz kıskacında kıvranmaktadır. Sürekli büyüyen 70 milyonluk nüfus, ekonomide küçülerek büyüyemez. Büyüyen ithalattır, ithalata dayalı bir büyüme vardır, bu büyüme işsizliği ortadan kaldıramamaktadır. Mesele, Türkiye'nin kendi gücüyle yarattığı değerlerin el değiştirmesidir.''

İktidarın, ''biz kötünün iyisiyiz'' dediğini ileri süren Ağar, şöyle konuştu:

''Türkiye, hiçbir zaman kötünün iyisine layık değildir. Türkiye, iyinin iyisine layıktır. Türkiye, kendine uygun yeni makro ekonomi modelini ortaya koyacaktır. Türkiye, üretim, yatırım, ihracat ve istihdamla yeni baştan tanışacaktır. Tabi ki uluslararası finans kuruluşlarıyla ilişkisi olacaktır ama bunlar bağımlılık ilişkisi biçiminde olmayacaktır. Hükümetin ortaya koyduğu en önemli zafiyet budur; kendi zafiyet, güçsüzlük ve çaresizliklerini, Türkiye'nin çaresizliği gibi gösterme hakkına sahip değildir. Türkiye, AK Parti iktidarının çok üzerindedir.''

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, 2002 genel seçimlerinin, toplumsal gerginliklerin ortadan kaldırılması talebini ortaya koyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde görünen odur ki Türkiye'nin asla oynanamayacak değerleri vardır. Bunlar seçimlerin içinde yer alamaz, oylanamaz. Bunların oylanmasını millet tarihte bitirmiştir. Bunlar, cumhuriyettir. Cumhuriyet oylanamaz. Bugünkü siyasette politika üretemeyenler, cumhuriyet gibi milletin topyekun değerini kendi zimmetine geçiremez. Bu ülkede hangi partiye oy verirse versin kimse cumhuriyet karşıtı olamayacaktır. Cumhuriyetten kimse vazgeçemez.

Cumhuriyetin en önemli unsuru demokrasidir. Cumhuriyeti demokrasiyle tanıştırıp, cumhuriyeti milletin vazgeçilmez gücü haline getiren de Demokrat Parti iktidarıdır.''

En geç mart ayı başına kadar genel seçimlere gidilmesi gerektiğini savunan Ağar, ''İktidarla organik bağları bulunan şirketler tarafından yapılan anketlerin sonucu, hep güzel çıkıyor. O zaman niye seçime gitmiyorsunuz?'' dedi.