Ağar: "İktidarımda Askeri Bürokratlar Kendisini Konuşmak Mecburiyetinde Hissetmeyecek"

Ağar: "İktidarımda Askeri Bürokratlar Kendisini Konuşmak Mecburiyetinde Hissetmeyecek"

DYP'den "Bereketli" İftar. DYP Yönetiminin Swiss Otel'de Eski Milletvekillerine Verdiği Yemeğe, Mehmet Ali Bayar, Mehmet Nuri Yılmaz Gibi Sürpriz İsimler Katıldı. Ağar, İki Buçuk Yıl Önce Partiden de İstifa Eden Eski Yardımcısı Bayar'la Samimi Bir Şekilde Kucaklaştı.

Ağar:

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, iktidarında hiçbir askeri bürokratın kendisini konuşmak mecburiyetinde hissetmeyeceğini söyledi.

Ağar, parti yönetiminin AP, DP ve DYP’li eski milletvekillerine Swiss Otel’de verdiği geleneksel iftar yemeğinde isim vermeden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın açıklamalarına değindi, hükümete yüklendi.

Ağar, Türkiye’de yaratılmak istenen bir takım tartışmaların hiçbirinin arasında milletin olmadığını söylerken, milletin, cumhuriyetin de, demokrasinin de, laik rejimin de en güçlü bekçisi olduğunu ifade etti.

DYP iktidarında temel hak ve özgürlüklerin asla kısıtlamaya uğramayacağını belirten Ağar, söz konusu tartışmaları hükümetin “siyasi zafiyetine” bağladı. Ağar, şöyle konuştu:

“Bizim iktidarımızda, benim iktidarımda hiçbir sivil veya askeri bürokrat kendisini konuşmak mecburiyetinde hissetmeyecektir. Milletimin toplumsal huzura ihtiyacı vardır, toplumsal gerginliğe değil. Kurumlar arası uyum ve ahengi yaşatmak, yönetmek zorunda olan hükümet sanki bu meselelerde herhangi bir sorumluluğu yokmuşçasına, ayrı dünyaların hükümetiymişçesine kendi yönetim kadrolarına siyasi ikballeriyle meşgullerdir.”

İFTARDA SÜRPRİZ İSİMLER

Eski milletvekillerinin yanı sıra GİK, MKK ve bazı il başkanlarının da hazır bulunduğu yemekte “eski-yeni-küskün”ler de buluştu. Yemekte, DYP misyonunun eski isimlerinden Saadettin Bilgiç, Nahit Menteşe, İsmet Sezgin, Esat Kıratlıoğlu gibi isimlerin arasında iki buçuk sene önce partiden de istifa eden eski Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Bayar, muhalif kanattan Nevfel Şahin gibi isimler de dikkat çekti. Hasan Ekinci, Ali Şevki Erek, Necdet Menzir gibi deneyimli isimlerin yanı sıra Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz da iftarda hazır bulundu.