Ağar'dan Tartışma Yaratan Sölerine İlişkin Açıklama

Ağar'dan Tartışma Yaratan Sölerine İlişkin Açıklama

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye'nin Terör Meselesini Aşabilmesi İçin Tüm İmkanların Bugün Mevcut Olduğunu Belirterek, "Asker Gibi, 'Biz Sonuna Kadar Öldüreceğiz, Kimseyi Bırakmayacağız' Diyen Bir Siyaseti Benim Anlayabilmem Mümkün Değil" Dedi.

Ağar'dan Tartışma Yaratan Sölerine İlişkin Açıklama

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye'nin terör meselesini aşabilmesi için tüm imkanların bugün mevcut olduğunu belirterek, ''Asker gibi, 'Biz sonuna kadar öldüreceğiz, kimseyi bırakmayacağız' diyen bir siyaseti benim anlayabilmem mümkün değil'' dedi.

Ağar, Ege Anadolu Sivil Toplum Birliği'nin (ESTOB) düzenlediği ''Orta Doğu ve Türkiye'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, tartışma yaratan ''dağda silahla gezeceğine düz ovada siyaset yap'' sözüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Terör sorununun çözümü için bugün artık çok ciddi bir platformun oluştuğunu ifade eden Ağar, bu platformun, ''artık kan dökülmesini istemeyen bölge insanı ve Türk halkının onca tahrike rağmen bir arada yaşama iradesini sürdürmesi'' olduğunu belirtti.

Türkiye'de siyaset yapanların, ülke yönetiminde bulunanların ve sağduyu sahibi herkesin, terörün en yoğun yaşandığı dönemlerde yakalanan başarıda güvenlik güçlerinin arkasında yer alan bölge insanının bulunduğunu ve ülkenin diğer bölgelerinde yaşayan insanların da birlikte yaşama iradesini hiç bir zaman kaybetmediği gerçeğini unutmaması gerektiğini söyledi.

Tüm bunların çözüm için büyük önem taşıdığını ifade eden Ağar, şöyle konuştu:

''Şimdi bütün bu tarihsel gerçeklerden eğer siyaset kendisine bir ders çıkarmıyor da, elbette bir güvenlik gücü üst düzey yöneticisinin, bir emniyet genel müdürünün, bir emniyet müdürünün, bir valinin söyleyeceği ve bir askeri komutanın söyleyeceği gibi 'Son terörist ölünceye kadar mücadeleye devam edeceğiz' lafını siyasetçi söylüyorsa, bunda siyaset diye bir şey yoktur. Siyasetçinin dilinde ölüm olmaz. Siyasetçinin dilinde yaşam olur, yaşatma olur, huzur olur, kardeşlik olur, insanlık olur.''

Türkiye'nin bu meseleyi kendisinin aşması gerektiğini vurgulayan Ağar, şunları kaydetti:

''Türkiye, kendi Güneydoğu Bölgesi'ndeki meselesini kendi aşacaktır. Ne Amerika, ne Irak, ne şu, ne bu. Türkiye bunu, demokrasi ve hukuk içerisinde aşacaktır. Bu niye bu kadar uzun sürüyor, 31 senedir bir türlü bitmiyor? Burada terörist üreten bir mekanizma var. Bu mekanizmayı Türkiye'nin ortadan kaldırması lazım.''

Kaynak: AA