Afyonkarahisar: Tcdd'nin 150. Kuruluş Yıldönümü

Afyonkarahisar: Tcdd'nin 150. Kuruluş Yıldönümü

Türkiye Cumhuriyet Devlet Demir Yolları'nın (Tcdd) 150. Kuruluş Yıldönümü, Tüm Bölgelerde Olduğu Gibi 7. Bölge Müdürlüğü Afyonkarahisar'da da Kutlandı.

Afyonkarahisar: Tcdd'nin 150. Kuruluş Yıldönümü

Türkiye Cumhuriyet Devlet Demir Yolları'nın (TCDD) 150. kuruluş yıldönümü, tüm bölgelerde olduğu gibi 7. Bölge Müdürlüğü Afyonkarahisar'da da kutlandı.

Kutlama töreninde Ankara, İzmir, İstanbul, Adana, Sivas, Malatya, Afyonkarahisar dahil toplam 7 bölgede aynı anda telekonferans bağlantısı yapıldı. Afyonkarahisar'da Ali Çetinkaya Tren Garı'nda yapılan törende konuşan Vali Muzaffer Dilek ise, son yıllarda Türk toplumu ve Türk idaresinin gerçeği kavramış ve toplu taşıma ve yük taşımada tren yollarının önemini kabul ettiğini kaydetti. Ülkenin üç tarafının denizlerle çevrili olmasına rağmen denizyollarının da ihmal edildiğini ifade eden Dilek, "Oysa ki gerek demiryolları, gerekse denizyolları Türk toplumu açısından son derece vazgeçilmez sektörlerdir. İnanıyorum ki bundan sonra bu anlayış değişikliği hızla gelişecek değişecek ve demiryolları hak ettiği yeri bulacaktır. İlimizin hızlı tren hattı üzerinde olması, gelecekte Afyonkarahisar'ın Ankara ile 1 saat 15 dakikalık bir süreyle bağlanacak olması ilimiz adına sevindirici bir durumdur. Bir gün gelecek ki, Afyonkarahisar Ankara'nın banliyösü durumunda olacak. Buranın turizminden, ticaretinden, üretiminden başkent de yararlanacak. Bunlar hayal olan şeyler değil. Bu çalışmalar başlatılmıştır" şeklinde konuştu.

TCDD 7. Bölge Müdürü Enver Timurboğa ise, Osmanlı döneminde önemli bir ulaşım politikası olarak benimsenen demiryollarının kurtuluş mücadelesinde öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. Timurboğa, "Cumhuriyetimiz'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk döneminde büyük önemle ele alınmış, genç Cumhuriyet'in kıt kaynaklarına rağmen demiryolları bu dönemde altın çağını yaşamıştır. Tüm dünyada öncelikli ulaşım sistemi olarak ülkemizde de gündeme taşınmıştır. Verilen bu öneme paralel olarak demiryolu yatırımları hız kazanmıştır. Çok kısa bir zaman sonra, ülkemiz demir ağlar üzerinde saatte 250 kilometre hızla tanışacaktır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından havai fişek gösterisi yapıldı. Açılan resim sergisinin ardından verilen kokteylle tören sona erdi.

Kaynak: İHA