Afyonkarahisar Sulama Hattının Boruları Patladı, Tarlalar Suyla Doldu - Haberler
Haberi Paylaş

Afyonkarahisar Sulama Hattının Boruları Patladı, Tarlalar Suyla Doldu

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Afyonkarahisar Sulama Hattının Boruları Patladı, Tarlalar Suyla Doldu

Afyonkarahisar'ın Sandıklı İlçesi'nde Kestel Sulama Barajı'nın sulama hattının ana borularından biri patlayınca patates, arpa ve buğday ekili tarlalar suyla doldu.

Afyonkarahisar'ın Sandıklı İlçesi'nde Kestel Sulama Barajı'nın sulama hattının ana borularından biri patlayınca patates, arpa ve buğday ekili tarlalar suyla doldu. Üreticiler yaklaşık 500 dönüm arazinin zarar gördüğünü savunurken, Sulama Birliği Başkanı Akif Özkılınç, hattaki suyun kesildiğini ve yetkililere haber verildiğini söyledi.

Sandıklı'daki Kestel Sulama Barajı'na ait sulama hattı ana borularından biri sabah saatlerinde patladı. Taşan sular nedeniyle Sorkun ve Hırka köylerindeki patates, arpa ve buğday ekili tarlalar suyla doldu. Durumun bildirilmesi üzerine Kestel Sulama Birliği yetkilileri hatta gelen suyu keserken, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri zarar tespiti için bölgeye geldi. Arazinin suyla dolu olması nedeniyle zarar tespiti yapamayan ekipler, sular çekildikten sonra çalışmaların başlayacağını belirtti.

'ŞİKAYETÇİ OLACAĞIZ'

Hırka Köyü'ndeki üreticilerden 31 yaşındaki Erkan Çoban, sorunlarını kimseye anlatamadıklarını söyledi. Çoban, "Borular gevşeklikten patlıyor. Olan bize oluyor. Ürünlerimiz zarar görüyor. O kadar masrafla ürettiğimiz patateslerimiz zarar gördü. Gerekli yerlere başvurcağız. Şikayetçi olacağız. Hukuk yoluyla hakkımızı arayacağız" dedi.

'HER GÜN BİR ARIZA VAR'

Sorkun Köyü'ndeki üreticilerden 72 yaşındaki Mustafa Kaplankıran, "Borunun patlamasıyla 500 dönüm yerin heba olduğunu görüyoruz. Her gün bu hatta bir arıza var. Kestel Sulama Birliği başkanının kafasını ağrıtıyoruz. Bu sene yağış olmasaydı biz bu hattan nasıl sulama yapacaktık bilmiyorum" diye konuştu.

'YETKİLİLER UYKUDA MI?'

Aynı köydeki üreticilerden 65 yaşındaki Fehmi Özdemir, "Bu boruları yaparken şirket yetkilileriyle konuştuk. Mangalda kül bırakmıyorlardı. 'Bizim şirketimizin yaptığı sulama sistemleri asla bozulmaz. Bizim sistemlerimiz asla arıza yapmaz. Şirketimiz parmakla gösterilecek şirket' diyorlardı. Doğru kalite bakımından sondan birinci şirket. Mal canın yongası kardeşim. Bu yetkililer uykuda mı? Sulamayı da geciktirdiler" diye konuştu.

'HATTIN SUYUNU KESTİK'

Kestel Sulama Birliği Başkanı Akif Özkılınç ise "Patlayan boruyu gördüğümüzde hattın suyunu kestik. Gerekli mercilere konuyu bildirdik, yazışmamızı tamamladık. Yetkililer yarın gelip bakacaklarını söyledi" dedi.

Afyonkarahisar Sulama Hattının Boruları Patladı, Tarlalar Suyla Doldu

Afyonkarahisar Sulama Hattının Boruları Patladı, Tarlalar Suyla Doldu

Afyonkarahisar Sulama Hattının Boruları Patladı, Tarlalar Suyla Doldu

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım