Afyonkarahisar'da Zafer Haftası Kutlamaları

Afyonkarahisar'da Zafer Haftası Kutlamaları

Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Kurtuluş Savaşı'nın Türk Milletinin Bir İmparatorluğun Külleri Arasından Silkinip Dirilişinin ve Var Olma Mücadelesinin Destanlaştığı Bir Savaş Olduğunu Belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Ne Tür Zorluklar Aşılarak Kurulduğunun Genç Nesillere Aktarılması Çok Önemlidir" Dedi.

Afyonkarahisar'da Zafer Haftası Kutlamaları

Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Kurtuluş Savaşı'nın Türk milletinin bir imparatorluğun külleri arasından silkinip dirilişinin ve var olma mücadelesinin destanlaştığı bir savaş olduğunu belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti'nin ne tür zorluklar aşılarak kurulduğunun genç nesillere aktarılması çok önemlidir" dedi.

Büyük Taarruz ve Afyonkarahisar'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 85. yıldönümü nedeniyle her yıl 25-30 Ağustos tarihleri arasında kutlanan Zafer Haftası etkinlikleri, Şuhut ilçesinde başladı. Şuhut Atatürk Stadyumu'nda düzenlenen törende konuşan Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Afyonkarahisar'ın coğrafi konumundan dolayı milli mücadelenin kilit noktalarından birisi olduğunu vurguladı. "Ulusal direnişin en çetin savaşlarının bu topraklarda cereyan etmesi bunun göstergesidir" diyen Vali İmga,

"Afyonkarahisar ve çevresindeki milis kuvvetlerinin düşmanı oyalayarak direnişi, hem demiryolu ulaşımını kısmen engellemiş hem de halkın kurtuluş ümitlerini canlı tutarak Ankara'nın daha rahat hareket etmesine imkan sağlamıştır. Milli mücadele sırasında şehit olan 36 bin 239 erin bin 60'ı Afyonkarahisar ve kazalarının askerlik şubelerine kayıtlıdır. Bu rakam ülke geneline kıyaslandığında büyük bir miktar ifade eder. Milli mücadelede önemli bir görev üstlenmiş olan Afyonkarahisar, görevini layıkıyla ifa

etmiştir. Kurtuluş Savaşı, Türk milletinin bir imparatorluğun külleri arasından silkinip dirilişinin ve var olma mücadelesinin destanlaştığı bir savaştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ne tür zorluklar aşılarak kurulduğunun genç nesillere aktarılması çok önemlidir. Türk gençliği, cumhuriyeti bizlere armağan bir neslin dramını öğrendikçe, cumhuriyete daha sıkı sarılacak ve geleceğe daha güvenle bakacaktır" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı Konya Bölge Bandolu bir dinleti sunarken, Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu tarafından "Kocatepe'den Cumhuriyet'e" konulu tiyatral gösteri sunuldu. Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü'nün gösterisi ise büyük alkış aldı.

Şuhut ilçesindeki törenlerin ardından protokol heyeti ve Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen binlerce vatandaş, Atatürk'ün Büyük Taarruz emrini verdiği 1874 rakımlı Kocatepe'ye kadar yaklaşık 13 kilometre yürüyecek. Yürüyüşün yaklaşık 4 saat sürmesi bekleniyor.

(ATA-CC-CC-Y)