Afyonkarahisar'da 118 Aileye Süt İneği Dağıtıldı

Afyonkarahisar'da 118 Aileye Süt İneği Dağıtıldı

Afyonkarahisar'ın Çobanlar İlçesi'ne Bağlı Kocaöz Belde Belediyesi Tarafından Hazırlanan Proje ile İşsiz ve İhtiyaç Sahibi Olan 118 Aileye, 2 Yıl Ödemesiz 5 Yıl Vade ile 2'şer Adet Süt İneği Dağıtıldı.

Afyonkarahisar'da 118 Aileye Süt İneği Dağıtıldı

Afyonkarahisar'ın Çobanlar İlçesi'ne Bağlı Kocaöz Belde Belediyesi tarafından hazırlanan proje ile işsiz ve ihtiyaç sahibi olan 118 aileye, 2 yıl ödemesiz 5 yıl vade ile 2'şer adet süt ineği dağıtıldı.

Kocaöz Belediyesi Kalkınma Kooperatifi tarafından 2006 yılında hazırlanan ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na sunulan projenin kabul edilmesinin ardından 118 aileye, 2 yıl ödemesiz 5 yıl vade ile 2'şer adet süt ineği dağıtıldı. Projenin sadece sosyal güvencesi ve işi olmayan ailelere yönelik olması, beldede bulunan işsizleri sevindirdi. Konuyla ilgili bilgi veren Kocaöz Belediye Başkanı Ali Zıbak, projenin gerçekleşmesinden dolayı son derece mutlu olduğunu belirtti. Proje sayesinde Kocaöz ekonomisinin 1 yıl içerisinde daha iyi duruma geleceğini ifade eden Başkan Zıbak, "Şu anda Kocaöz Belediyesi'nde süt toplayıcıları 35 YKr'den süt almaktadırlar. Bu yönde bir çalışma başlatarak süt toplama mandıramızın da inşaatına başlamış bulunuyoruz. Burada üyelerimizin sütlerini 55 YKr'den değerlendireceğiz. Bunun 12 YKr'si, devlet tarafından teşvik primi olarak veriliyor" diye konuştu.

Bu projenin sadece bir başlangıç olduğunu belirten Başkan Zıbak, "Bu projelerin arkası gelecek. İlk 2 yılda vatandaş, devlete ödemede bulunmayacak. Son kalan 3 yılda eşit ödemelerle yüzde 0 faizle ödemelerini yapacaklar. Bu süre içerisinde sütünden ve danasından faydalanacak. 236 tane ineğimiz, karnında buzağısı ile geldiği için 1 yıl içerisinde sayısı 472 olacak. Bu projeden 1 yıl sonra ikinci projemize başlıyoruz. Verilen 236 süt ineği, tamamen hiçbir sosyal güvencesi olmayan ailelere yöneliktir. Vatandaşların bu hayvanlara iyi bakmaları gerekiyor. Devlet, ineklerin yanında ahır ve yem parasını da veriyor. Vatandaşa kalan sadece bu hayvanlara bakmak" ifadelerini kullandı.

(SY-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA