Afyonkarahisar Belediye Başkanı Çoban Açıklaması

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Çoban Açıklaması

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, başka belediyelerden farklı bir gelirlerinin olmadığını, yatırımlarla kaynak ürettiklerini söyledi.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Çoban Açıklaması

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, başka belediyelerden farklı bir gelirlerinin olmadığını, yatırımlarla kaynak ürettiklerini söyledi.

Çoban, yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar için faydalı işler yapma yolunda çalışmalarının sürdüğünü, bu çabalar kapsamında yıllardır atıl halde kalmış önemi fark edilmeyen arsaları tespit ederek, çeşitli amaçlarla hizmete dönüştürmeye çalıştıklarını kaydetti. Bu amaçla, Çakırköyünde 15 bin metrekare arazinin tapusunu belediye mülkiyetine kazandırdıklarını ifade eden Başkan Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi yerleşkesi önünde 80 bin metrekare, Akarçay'ın yanında da 20 bin metrekareyi aşkın arsanın tapusunu çıkardıklarını hatırlattı.

Başkan Çoban, "Uzun yıllar fark edilmeyen bu arsaları tespit edip tapusunu alarak, belediye hizmetlerinde değerlendiriyoruz. Böylelikle yatırımlarımıza kaynak oluşturuyoruz, paraları işte buralardan buluyoruz. Bize teslim edilen arsa metrekaresinden daha fazlasını bırakacağız" dedi.

Afyonkarahisar Belediyesi'nin, başka belediyelerden farklı bir gelirinin olmadığını, yatırımlarla kaynak ürettiklerini ifade eden Çoban, şöyle konuştu:

"Uşak Belediyesi ve Isparta Belediyesi MHP'li, Kütahya Belediyesi AK Parti'li, Eskişehir Belediyesi CHP'li. Bu belediyeler merkezi hükümetten ne alıyorsa biz de onu alıyoruz. Bunun dışında ekstradan beş kuruş para almıyoruz. 2009 yılında Bakanımız, 4 milyon 750 bin lira yardım yaptı, onu da 2011 yılında 5 milyon lira olarak geri ödedik. Ama akıllı işler yaparak, yeni iş makineleri alıyor ve bir çok yatırıma imza atıyoruz. Ekstra destek almıyoruz ama Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'nun projelerimize çok büyük destekleri oldu. Seçim projemiz olan Akarçay için bakanımız net 38 milyon lira harcadı. Biz de şu ana kadar 10 milyon lira harcama yaptık. Proje tamamlandığında 13 milyon lira harcamış olacağız. Yine seçim projelerimizden olan Spor Kompleksi, Müze Projesi, 26 Ağustos Tabiat Parkı ve Zafer Ormanı aynı şekilde Bakanımızın destek ve katkılarıyla oldu."

"Akarçay projesini yaparken, (suyu nereden bulacaksınız-) diye soranları bugün Akarçay'ı görmeye davet ediyoruz" diyen Çoban, "Akarçay suyla dolu. Biz doldurmadık, Allah doldurdu. Köylüler Akarçay'a gelen suları çeviriyormuş, DSİ köylülerin yaptığı bentleri yıktı ve o sular artık Akarçay'a geliyor" diye konuştu.

Muhabir: Serdar Yılmaz

Yayıncı: Mürsel Çetin - AFYONKARAHİSAR

Kaynak: AA