Afyonkarahisar Bakan Eroğlu: Suriye'nin Mutlaka Yeniden İnşası Gerekiyor

Afyonkarahisar Bakan Eroğlu: Suriye'nin Mutlaka Yeniden İnşası Gerekiyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Suriye'nin Türkiye'nin gönül coğrafyası içerisinde bir ülke olduğunu belirterek, "Suriye'nin mutlaka yeniden inşası gerekiyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Suriye'nin Türkiye'nin gönül coğrafyası içerisinde bir ülke olduğunu belirterek, "Suriye'nin mutlaka yeniden inşası gerekiyor. Suriye'yi maalesef bazı güçler perişan etti" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'da bir otelde düzenlenen Termal ve Çamur Festivali'ne katıldı. Bakan Eroğlu toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Soğuk ve kar yağışlarının başladığını hatırlatan Bakan Eroğlu, "Perşembe gününden itibaren Ege ve Akdeniz bölgeleri hariç tüm bölgelerimizde yağışlar devam edecek" dedi.

SÜRÜCÜLERE UYARI

Araç sahiplerine kar lastiği takma mecburiyeti olduğunu hatırlatan Bakan Eroğlu, "Onlara bir tavsiyem var. Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün resmi web sitesinden mgm.gov.tr'den gidecekleri yol güzergahlarına ait bilgiler var. Gidecekleri noktayı yazıp buradan bakarlarsa yol durumunda ne var, sıcaklık veya don olayı var mı, yağmur veya kar var mı görme imkanları olacak. Basın mensupları vasıtasıyla bunun mutlaka duyurulmasını istiyoruz. Bir de Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz akıllı telefonlar için bir hizmet başlattı. Bu uygulamayı akıllı telefonlarınıza indirdiğiniz zaman, bütün uydu görüntüleri, hava sıcaklıkları, rüzgar durumu, şiddetli yağış vesaire konularda bilgileri buradan görmek mümkün. Bu uygulamayı indirerek bütün vatandaşlarımızın bu hizmetten yararlanmasını istiyorum" dedi.

"BAZI GÜÇLER PERİŞAN ETTİ"

Soçi'deki zirveyle ilgili gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Bakan Eroğlu, Suriye'nin Türkiye'nin gönül coğrafyası içerisinde bir ülke olduğunu vurguladı. Bakan Eroğlu, "Suriye'nin mutlaka yeniden inşası gerekiyor. Suriye'yi maalesef bazı güçler perişan etti, hain Esad, Suriye'nin tamamen harap olmasına, ben her tarafını gezdim o güzelim Humus, Halep dolayısıyla maalesef harap oldu, yıkıldı, yakıldı ve bombalandı. Dolayısıyla buranın yeniden ayağı kalkması gerekiyor" diye konuştu.

"TÜRKİYE DE ELİNDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERECEKTİR"

Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriyelilerin yerleştiği bölgelerde gerekli hastane, sağlık tesisleri, içme suyu temini gibi çalışmaların devam ettiğini aktaran Bakan Eroğlu, "Türkiye olarak biz de destek vereceğiz. Ama bilhassa Suriye'yi bu şekilde yıkıp, yakan bazı ülkeler var, karıştıran ülkeler. Onların da ellerini ceplerine atmaları lazım. Suriye'nin yeniden inşası şarttır. Türkiye de elinden gelen gayreti gösterecektir" dedi.

"BUNLARIN İNİNE GİRİLDİ"

FETÖ terör örgüt üyelerinin Almanya'da yeniden yapılanmaya çalışmaları ve para toplamalarının sorulması üzerine Bakan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'de örgütün üzerine gidiyoruz. Hakikaten FETÖ tarihimizdeki en alçak, en kanlı terör örgütü. Bu hain Türkiye'nin başına çok büyük çorap örmek istedi ama 15 Temmuz'da milletimizin kahramanlığı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın cesareti sayesinde bu püskürtüldü. Ancak bunlar yurt dışında ABD'de, Almanya'da faaliyetlerine devam ediyor. Ama maalesef şunu ifade edeyim bazı ülkeler de bunları halen destekliyor. Ama eninde sonunda Türkiye Cumhurbaşkanımızın da ifadesiyle bunların inlerine girildi ve son alçak tamamen etkisiz hale gelinceye kadar mücadelemiz devam edecektir."

"BUNLAR İMAM FALAN DEĞİL TERÖRİST"

Basın mensuplarına da çağrıda bulunan Bakan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Bir de sizlerden bir şey rica ediyorum. Bunlara 'FETÖ'nün imamı' diyorsunuz. Bunlar imam falan değil. Bunlara mutlaka Allah rızası için 'FETÖ haini, alçağı' diye söyleyin. Ne imamı? Bunların imamlık ile alakası yok, bunlar hain. Medya bazen 'falanca imam', hadi 'sözde imam' deseniz neyse ama imam da değil bunlar terörist, terörist başı ve onlara da terörist diyeceğiz. Özellikle bunu rica ediyorum. Allah aşkına bunlar hain. Bakın kanlı bir teşebbüste bulundular. En kanlı, en alçak ve bu teşebbüs Türkiye'yi yok etme, işgal etme ve parçalama girişimiydi. Ama Allah'a şükür milletimizin yazdığı destan sayesinde bu püskürtüldü. Hatta bu kahramanlık destanı sadece kendi tarihimize değil, dünya tarihine bir destan olarak geçti."

Bakan Eroğlu daha sonra Emirdağ ilçesine hareket etti.