'Afyonkarahisar Askeri Havaalanı 6 Milyon Dolara Sivil Uçuşlara Açılabilir'

'Afyonkarahisar Askeri Havaalanı 6 Milyon Dolara Sivil Uçuşlara Açılabilir'

Emekli Albay İsmail Özdilek, Afyonkarahisar'daki NATO'ya Ait Askeri Havaalanının 6 Milyon Dolarlık Bir Kaynak ile Sivil Uçuşlara Açılabileceğini Bildirdi. Buradaki Askeri Havalanının Türkiye'nin En Modern Havaalanı Olduğunu Aktaran Özdilek, Böyle Bir Havaalanı Varken Yeni Bir Havaalanı Yapmaya Gerek Olmadığını Savundu.

'Afyonkarahisar Askeri Havaalanı 6 Milyon Dolara Sivil Uçuşlara Açılabilir'

Emekli Albay İsmail Özdilek, Afyonkarahisar'daki NATO'ya ait askeri havaalanının 6 milyon dolarlık bir kaynak ile sivil uçuşlara açılabileceğini bildirdi. Buradaki askeri havalanının Türkiye'nin en modern havaalanı olduğunu aktaran Özdilek, böyle bir havaalanı varken yeni bir havaalanı yapmaya gerek olmadığını savundu. Altıntaş'a yapılacak bölgesel Zafer Havaalanı'nın 600 milyon dolara mal olacağını dile getiren Albay Özdilek, Afyonkarahisar'a yaralı olması için askeri havaalanının sivil uçuşlara açılması gerektiğini kaydetti.

Özdilek, Belçika'nın Büreksel şehrinde faaliyet gösteren Desti Travel Turizm'in sahipleri Aydın ve İskender Tekin ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Özdilek, Altıntaş ilçesine yapılacak olan bölgesel havaalanı konusunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdığını ve mahkemenin devam ettiğini bildirdi. Mahkeme devam ederken Altıntaş'a yapılacak havaalanının inşaatına başlanamayacağını ifade eden Özdilek, buraya bir çivi dahi çakılması durumunda Ulaştırma Bakanı'nın 'Devleti zarara uğratmaktan' dolayı Yüce Divan'da yargılanacağını iddia etti. Yıllardır askeri havaalanının sivil uçuşlara açılması için mücadele verdiğini belirten Özdilek, buranın sivil uçuşlara açılmaması nedeniyle günlük 1 milyon dolar kayba uğradığını, Altıntaş sevdasının Afyonkarahisar'ın kalbine giden damarları tıkamadığını söyledi.

Belçika'dan Türkiye'ye yıllık 10 binin üzerinde yolcu gönderdiklerini dile getiren Desti Travel Turizm'in sahibi Aydın Tekin, Belçika'da binlerce Afyonkarahisarlı yaşadığını ve bu insanları uçak ile direkt Afyonkarahisar'a uçurmak istediklerini söyledi. Afyonlu olarak şehre ellerinden gelen her türlü desteği yapacaklarını dile getiren Tekin, "Şu anda Belçika'dan Afyonkarahisar'a gelenler Eskişehir'e iniyor. Biz bu uçuşların Afyonkarahisar'a olması ve askeri havaalanının sivil uçuşlara açılması için çok mücadele verdik. Uçuşların direkt Afyon'a olmasının şehre büyük katkıları olacaktır." diye konuştu. (CİHAN)

Kaynak: CHA