Afyonkarahisar: Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Toplantısı

Afyonkarahisar: Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Toplantısı

Afyonkarahisar İl Defterdarı Ramazan Türkan, 54 İlde Uygulanan 5084 Sayılı Teşvik Yasası'na En Çok Başvurunun Afyonkarahisar'da Gerçekleştiğini Söyledi.

Afyonkarahisar: Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Toplantısı

Afyonkarahisar İl Defterdarı Ramazan Türkan, 54 ilde uygulanan 5084 Sayılı Teşvik Yasası'na en çok başvurunun Afyonkarahisar'da gerçekleştiğini söyledi.

Afyonkarahisar İl Genel Meclisi'nin Kasım ayı toplantılarının 12. birleşimi Muzaffer Ateş başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkiye'ye haksız eleştiride bulunan ve sözde Ermeni soykırımını reddedenleri cezalandıran yasa tasarısını kabul eden Fransa Parlamentosu'nu kınama kararı alındı. Daha sonra söz alan İl Defterdarı Ramazan Türkan, yaklaşık 2.5 yıldır uygulanan yasa çerçevesinde bugüne kadar İl Defterdarlığı'na 86 başvurunun yapıldığını belirtti. Başvurulardan 33 tanesinin Defterdarlık bünyesindeki komisyon tarafından kabul edildiğini ifade eden Türkan, "33 başvurunun 23 tanesi ise Maliye Bakanlığı tarafından onaylandı. 23 kişiden 3 tanesi çeşitli sebeplerle başvurudan vazgeçti ve 20 tanesi de çalışmalarına başladı. Şu anda 6 kişiye arazi tahsisi yapıldı. Sektör itibariyle, 12 tanesi termal turizm, 3 tanesi mermer, 2 tanesi inşaat, 1 tanesi eğitim, 2 tanesi tarım ve kalan 14 yatırımcı ise mevzi imar planı ve diğer aşamaları ile ilgileniyor. Şu anda teşvikten yararlanacak olan yatırımcılara 1 milyon 630 metrekare arsa tahsis edilecek. Bu kişiler asgari 3 bin 515 kişi istihdam edecek ve toplam yatırım bedeli ise 540 milyon 361 YTL'dir. Yasa çerçevesinde en çok başvuru ilimizde gerçekleşmiştir" dedi.

Toplantı daha sonra, gündemdeki maddelerin görüşülmesiyle devam etti.