Afyonkarahisar: 3. Döğer Kültür Ve Turizm Şöleni

Afyonkarahisar: 3. Döğer Kültür Ve Turizm Şöleni

Afyonkarahisar'ın İhsaniye İlçesi'ne bağlı Döğer Beldesi'nde bu yıl 3.'sü düzenlenen Kültür ve Turizm Şöleni renkli görüntülere sahne oldu.

Afyonkarahisar: 3. Döğer Kültür Ve Turizm Şöleni

Afyonkarahisar'ın İhsaniye İlçesi'ne bağlı Döğer Beldesi'nde bu yıl 3.'sü düzenlenen Kültür ve Turizm Şöleni renkli görüntülere sahne oldu.

Tarihi Memeç Kayalıkları'nda gerçekleştirilen şölenin açılışında bir konuşma yapan Döğer Belediye Başkanı Ömer Güngör, 3. Döğer Kültür ve Turizm Şenliği'nin, birlik, beraberlik ve kardeşliğin simgesi olduğunu söyledi. Güngör, "Bu topraklarda, milattan önce Frigya, Bizans, Roma İmparatorlukları ve Selçuklu, Osmanlı İmparatorlukları hüküm sürmüştür. Her bir uygarlık kasabamıza eser bırakıp, bize buram buram tarih kokan bir güzellik bırakmışlardır. İnsanlarımızın deniz ve sahil turizminden doğa, kültür ve tarih turizmine doğru yönelmiştir. Bizim de tarihimize sahip çıkmamız gerekir" dedi. İhsaniye Kaymakamı Aslı Aynaoğlu ise, yörenin kültürel değerlerinin tanıtılması için bu tür etkinliklerin önemli olduğunu belirterek, Frig Vadisi'nin tanıtılmasına katkı sağlayan Vali Muzaffer Dilek'e teşekkür etti. Afyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek de, Frig Vadisi ile ilgili projeler hakkında bilgiler verdi. Frig Vadisi'ne mağara gezi yolları yaptıklarını ve Ankara'ya çıkan 45 kilometrelik yolun yapılmasına önümüzdeki günlerde başlanacağını belirte Vali Dilek, "Bu değerleri hepimiz korumamız lazım. 35 kilometre üzerinde lüks otellerimiz ve kurulmakta olan birçok otelimiz var. Gelen turistler buraları günü birlik ziyaret ediyor. Kültür Bakanlığı'na proje sunduk ve Frig Vadisi adında internet sitesini Türkçe ve İngilizce olmak üzere yaptık. Önümüzdeki günlerde ise Almanca sitede düzenleme yapacağız. Tanıtım yapmak zorundayız. Geçen yıl 60 tarihi eser ortaya çıkarıldı. Bu eserler resmi rakamlara eklendi. Frigya 1935'ten bu yana biliniyor. Biz burayı sahiplenmek zorundayız. Buraya definecileri sokmayın. Geçmişte birçok eserlere zarar verilmiş. Eskişehir Kavşağı'nda TEMA temsilcileriyle Frig Vadisi'ni tanıtmak amacıyla anıt yaptıracağız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Kütahya Musiki ve Halk Oyunları Ekibi ve Döğer Fatih İlköğretim Okulu öğrencileri folklor gösterisi sergiledi. Uşak Atlı Cirit Ekibi'nin gösterilerinin ardından ise Isparta Gülleri adlı müzik grubu konser verdi. Daha sonra Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen güreşçiler, Ata sporu yağlı güreş yaptılar. Şölende her yıl gerçekleşen buzağı yarışmasında da, yılın en güzel buzağısı seçildi. Şölene, Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, AK Parti Milletvekili Halil Aydoğan, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Abdullah Kaptan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: İHA