Afyonkarahisar 200 Kiloluk Dana Çevirme Alev Aldı
Haberler » Güncel » Afyonkarahisar 200 Kiloluk Dana Çevirme Alev Aldı - Haber

Afyonkarahisar 200 Kiloluk Dana Çevirme Alev Aldı

Afyonkarahisar'da bu yıl ilki yapılan GASTRO Afyon Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali için hazırlanan 200 kiloluk dana çevirme, bir anda alev aldı.

Afyonkarahisar'da bu yıl ilki yapılan GASTRO Afyon Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali için hazırlanan 200 kiloluk dana çevirme, bir anda alev aldı. Görevlilerin müdahalesi sonrası alevlerin sardığı dana çevirme söndürülerek kül olmaktan son anda kurtarıldı.


Afyonkarahisar'ın tanıtımı amacıyla bu yıl ilki düzenlenen GASTRO Afyon Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali, (AKÜ) Kampüsü (ANS) Kültür Parkı'nda başladı. Yurt içi ve dışından ustaların katıldığı ve Afyonkarahisar'ın yöresel yemeklerinin de ön plana çıkarıldığı festival için özel olarak dana çevirme hazırlandı.


DANA BİR ANDA ALEV ALDI


Yaklaşık 200 kilo ağırlığındaki dana çevirme festival için hazırlanan sahnenin yanına kurulan sistemle pişirilmeye başladı. Altına yakılan ateş ve özel düzenekle çevrilerek pişirilen dana eti bir anda alev aldı. Görevliler ve çevredekiler danayı saran alevleri söndürmek için çaba sarf etti. Soğumuş kül ve suyla yapılan müdahale sonrası ateş ve dananın üzerindeki alevler söndürüldü. Dana çevirmenin üzeri tamamen siyah tabakayla kaplanırken, çevredekiler ise olayı cep telefonlarıyla görüntülemeye çalıştı.


'BU PİKNİKLERDE DE BAŞIMIZA GELİR'


Türkiye Aşçılar Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Yılmaz Korkmaz, dananın yağlı ve büyük olmasından dolayı bir anda alev aldığını belirterek, Haliyle kor hazır halde yanmayı bekliyor. Yağlar inmeye başladığında közün altındaki külle birleşince alev alır. Bu bizim pikniklerde de başımıza gelir. Burada önemli olan ateşin içindeki havayı almaktır dedi.

Kaynak: DHA

Haber Videosu: Afyonkarahisar 200 Kiloluk Dana Çevirme Alev Aldı
Son Dakika Güncel Haberleri