Afro Türkler İzmir'de Dana Bayramı'nı Kutluyor

Afro Türkler İzmir'de Dana Bayramı'nı Kutluyor

Osmanlı İmparatorluğu döneminde gelen ve yerli olan Afrika kökenliler, İzmir’de 8. Dana Bayramı'nı kutlamaya başladı.

Afro Türkler İzmir'de Dana Bayramı'nı Kutluyor

Osmanlı İmparatorluğu döneminde gelen ve yerli olan Afrika kökenliler, İzmir’de 8. Dana Bayramı'nı kutlamaya başladı. Afrikalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Afro-Türk) tarafından düzenlenen etkinlik üç gün sürecek. Bu kapsamda Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup Afro Türk, ellerinde taşıdıkları pankart, bayrak ve dövizlerle Gündoğdu Meydanı'na kadar yürüdü. Geleneksel kıyafetlerle yürüyen topluluğa, İstanbul Burundi ve Uganda dans grupları müzik aletleriyle destek oldu.

Konu hakkında bilgi veren Afro-Türk Başkanı Mustafa Olpak, Afrikalılara özgü bahar bayramı olarak bilinen Dana Bayramı’nın, 1880'lerden 1920'lerin sonuna kadar İzmir’de kutlandığı belirtti. Kutlamalara yaklaşık bin kişinin katıldığını anlatan Olpak, "Bu yıl sekizincisini düzenlemeye çalıştığımız Uluslararası Dana Bayramı, bugün duyuruş amaçlı yürüyüşle başlıyor. Yarın Torbalı Kültür Merkezi'nde bir panelimiz olacak. Ayrıca Afrika yöresel yemeklerinin sunumu olacak. 1 Haziran Pazar günü ise Subaşı mevkisinde pikniğimiz var. Buradaki amaç, yok olmaya yüz tutmuş kültürümüzü devam ettirmek. İmparatorluğun büyük bir bölümünde, İzmir’de çok geniş bir şekilde kutlanmış. Bugün Eşrefpaşa’nın alt tarafındaki Bayramyeri dediğimiz yer, adını işte bu bayramdan almıştır. Onun dışında Ballıkuyu Temaşalık denilen yere de ismini vermiş. Orada hâlâ bir meydanın eski adı Dana Meydanı'dır. Dana Bayramı, İzmir halkının şimdiki nesline yabancı ancak herkes yaşlı büyüklerine sorarsa bilmeyen, duymayan hiç kimse yoktur." dedi.

Bayram kapsamında "Unutulan Afrika ve Anadolu'da Renk Ayrımcılığı" konulu sempozyum ve Afrika yemeklerinin sunumunun yapılacağı bir piknik düzenlenecek.

Kaynak: CİHAN