Afrin Operasyonu Sonrası Türkiye-Rusya-ABD Arasında Diplomasi Trafiği

Afrin Operasyonu Sonrası Türkiye-Rusya-ABD Arasında Diplomasi Trafiği

Afrin operasyonunun ardından Rusya Genelkurmay Başkanı ile ABD Genelkurmay Başkanı telefonda görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşını aradı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin operasyonu kapsamında terör örgütlerinin mevzilerini havadan uçaklarla bombaladı. Eş zamanlı olarak karadan da obüslerle atış yapıldı. Afrin harekatının başlamasının ardından yoğun diplomasi trafiği yaşandı.

RUSYA VE ABD GENELKURMAY BAŞKANLARI GÖRÜŞTÜ

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov ile ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'un Suriye'deki durumu görüştüklerini bildirdi. Görüşmeyle ilgili bir detay açıklanmadı.

GÖRÜŞME SONRASI RUSYA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi: "20 Ocak günü Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ile Amerikalı mevkidaşı Joseph Dunford arasında telefon görüşmesi gerçekleşmiştir. Taraflar Suriye'deki gelişmeler yanı sıra iki ülkeyi ilgilendiren ve karşılıklı çıkarlara dayalı konuları ele almıştır."

ÇAVUŞOĞLU, ABD'Lİ MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile telefonda görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu ve Tillerson telefon görüşmesi yaptı.Görüşme, ABD tarafının talebi üzerine gerçekleşti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından, "Türkiye Cumhuriyeti, kendisine yönelik her türlü tehdidi bertaraf etmeye kararlı ve muktedirdir" dedi.

AKAR, ABD'Lİ VE RUS MEVKİDAŞLARINI BİLGİLENDİRDİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Afrin harekatı öncesi Rus ve ABD'li mevkidaşlarını telefonla bilgilendirdi.

Orgeneral Hulusi Akar, Rus Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ve ABD'li mevkidaşı Joseph Dunford'la Afrin harekatı öncesi telefonla görüştü. Görüşmede Akar'ın saat 17'de başlayan Afrin harekatıyla ilgili mevkidaşlarını bilgilendirdi.

Reuters Ajansı, öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 'Afrin'e operasyonun fiilen başladığını' açıkladığına işaret etti.

Kaynak: DHA