Reuters, Türkiye'nin Afrin Operasyonu Hazırlıklarını, Dünyaya Bu Fotoğraflarla Duyurdu

Reuters, Türkiye'nin Afrin Operasyonu Hazırlıklarını, Dünyaya Bu Fotoğraflarla Duyurdu

TSK ve ÖSO terör örgütü YPG denetimindeki Afrin'e yapılacak olan operasyonla ilgili hazırlıklarını sürdürüyor. Uluslararası haber ajansları, hazırlıklarla ilgili bu fotoğrafları servis etti.

Reuters haber ajansı, Türkiye'nin Afrin'e yönelik muhtemel harekata ilişkin hazırlıklarını fotoğraflarla dünyayla paylaştı.

TANKLAR HATAY'A ULAŞTI

Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı gönderilen tanklar, Hatay'ın Hassa ve Kırıkhan ilçelerine ulaştı.
TSK, EN ÜST SEVİYE EMRİ VERDİ

Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi.

ÖSO GÜÇLERİ, HAZIR KITA BEKLİYOR

Öte yandan, Suriye'nin Azez kentinde bulunan Özgür Suriye Ordusu güçleri, Türkiye'nin olası Afrin operasyonuna odaklandı. ÖSO güçleri, hazır kıta şekilde beklediklerini ve Türkiye'nin harekatı başlatmasıyla Afrin'in teröristlerden arındırılmasında görev alacaklarını söyledi.

Türkiye'nin başlatacağı operasyona destek olacağını açıklayan ÖSO bileşeni gruplar ise teyakkuz durumunda olduklarını ve kendilerine sinyal verilmesi ile tüm güçlerin terör örgütü PYD'ye karşı savaşacağını bildirdi.

AZEZ, OPERASYONA ODAKLANDI

Fırat Kalkanı Harekatı ile yaşamın normale dönmeye başladığı ve altyapı yenileme çalışmalarının sürdüğü Azez'de, son günlerde insanlar Türkiye'nin düzenleyeceği Afrin operasyonuna odaklanmış durumda.
ABD GERİ ADIM ATTI

ÖSO bileşenlerinden olan gruplar Afrin sınırına yakın bölgelerde PYDli teröristlere birkaç yüz metre uzaklıktaki kontrol noktalarının 24 saat güvenliğini sağlıyor.

Sık sık Afrin bölgesindeki teröristlerin saldırılarını karşılık vererek püskürten ÖSO'lular, Türkiye'nin düzenleyeceği harekata hazır olduklarını ifade etti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yayınladığı bir basın açıklamasıyla ana omurgasını PKK bağlantılı PYD/YPG'nin oluşturduğu SDG güçlerinden yeni bir "ordu" ya da konvansiyonel anlamda bir "sınır muhafız" gücü oluşturulmayacağını duyurdu.
"TÜRKİYE'YE AÇIKLAMA BORCUMUZ VAR"

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, 'ABD'nin Türkiye'ye bir açıklama borcu var. Suriye'de bir sınır muhafız gücü kurma niyetimiz yok' dedi.

ABD öncülüğündeki Koalisyon, Suriye'nin kuzeyinde en büyük bileşenini terör örgütü PKK'nın kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) unsurlarından 'sınır gücü' kurma sürecinin başlatıldığını açıklamıştı.