'Afife Tiyatro Ödülleri 2008', Sahiplerini Buldu

'Afife Tiyatro Ödülleri 2008', Sahiplerini Buldu

'Yapı Kredi Sigorta Afife Tiyatro Ödülleri 2008', Törenle Sahiplerine Verildi.

'Afife Tiyatro Ödülleri 2008', Sahiplerini Buldu

''Yapı Kredi Sigorta Afife Tiyatro Ödülleri 2008'', törenle sahiplerine verildi.

Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda bu yıl 12'ncisi düzenlenen ödül töreninde konuşan Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürü Murat Güvenel, kendilerinin, hazırladıkları ödüllerle Türk tiyatrosuna karşı görevlerini yaptıklarına inandıklarını söyledi.

Ayakta kalması için her kesimin tiyatroyu desteklemesi gerektiğini ifade eden Güvenel, ''Hepimiz, Türk tiyatrosunun bugün tüm zorluklara rağmen yerini daha sağlamlaştırdığını memnuniyetle görüyoruz. Tiyatronun ticari bir faaliyet olarak değerlendirilmesi doğru değildir. Tiyatrodan ticari kurallar çerçevesinde varlığını sürdürmesi de beklenmemelidir'' diye konuştu.

-ÖDÜLLER-

Gecede daha sonra 6'sı özel toplam 20 ödülün sahiplerini bulduğu törene geçildi.

Özel ödüller dışında 14 kategorideki ödüllerin sahipleri, seçici kurulun belirlediği 42 aday sanatçı arasından gizli oylama sonucu seçildi.

Yılın En Başarılı Prodüksiyonu ödülü ''Bayazıt'' oyununa verilirken, En Başarılı Yönetmen ödülüne ''Bana Bir Picasso Gerek'' oyunuyla Mehmet Ergen değer görüldü.

En Başarılı Erkek Oyuncu ödülüne ''Bana Bir Picasso Gerek'' oyunundaki rolüyle Sezai Altekin, En Başarılı Kadın Oyuncu ödülüne ise ''Bana Bir Picasso Gerek'' oyununda canlandırdığı karakterle Ayça Bingöl layık görüldü.

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülünü ''Kürklü Merkür'' oyunuyla Rıza Kocaoğlu kazanırken, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü de ''Kadıncıklar'' oyunundaki rolüyle Nurseli İdiz aldı.

Gecede, Müzikal ya da Komedi Dalında En Başarılı Erkek Oyuncu ödülü ''Müzikaldeki Hayalet'' oyunuyla Atılgan Gümüş, aynı dalda En Başarılı Kadın Oyuncu ödülü de ''Müzikaldeki Hayalet'' oyunuyla Demet Tuncer'e verildi.

Müzikal ya da Komedi Dalında En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü ''Koca Bir Aşk Çığlığı'' oyunundaki rolüyle Bekir Aksoy'a, En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü de ''Bir Şehnaz Oyun'' oyunundaki performansıyla Simay Küçük Tuna'ya gitti.

Gecede, En Başarılı Sahne Tasarımcısı ödülünü Başar Sabuncu, En Başarılı Giysi Tasarımcısı ödülünü Canan Göknil, En Başarılı Sahne Müziği ödülünü Cem İdiz, En Başarılı Işık Tasarımcısı ödülünü de İlhan Ören aldı.

-ÖZEL ÖDÜLLER-

''Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü''ne Haldun Marlalı, ''Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü''ne Beyhan Saran, ''Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü''ne ''444/Altıdan sonra Tiyatro'' oyunu ile Yiğit Sertdemir, ''Tiyatroda Yeni Kuşak Özel Ödülü''ne Don Kişot Tiyatro tarafından sahnelenen ''Dalga'' oyununun genç oyuncuları, ''Yapı Kredi Sigorta Özel Ödülü''ne Hamit Belli, mansiyona ise ''Sivas 93'' oyunuyla Dostlar Tiyatrosu layık görüldü.