AFGANİSTAN'DA SON DURUM HABERLERİ

Erdoğan'ın konuşmasıyla damga vurduğu zirveye, Taliban'dan dikkat çeken mektup

Afganistan'da tam kontrolü ele geçirdikten sonra geçici hükümet kuran Taliban, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da dün bir konuşma gerçekleştirdiği Birleşmiş Milletler Genel Kurul'una mektup göndererek görüşmelere katılma talebinde bulundu. Taliban, sözcülerinden Suheyl Şahin'i de BM büyükelçisi adayı gösterdi.

22.09.2021 00:33
Dünyayı tedirgin eden görüntüler! Taliban, suçlu ilan ettiği adama böyle işkence etti

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, başkent Kabil'de cep telefonu çaldığı tespit edilen bir adamı cadde ortasında trafik levhasına bağlayıp kırbaçladı. O anlar kayda alınırken, videoda militanların direğe bağladıkları adama tekme ve yumruk attığı görülüyor.

21.09.2021 10:40
Taliban'ın son hamlesi ölüm korkusu yarattı! Ajanslar bile ailenin fotoğrafını buzladı

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi devralması sonrasında ülkedeki 250 kadın hakimin işine son verilirken, hakimler tarafından hapse attırılan binlerce tecavüz, aile içi şiddet ve cinayet suçlusu da serbest bırakıldı. CNN International'a konuşan kadın hakimler, sürekli ölüm tehdidi aldıklarını ve mahkum ettikleri suçluların kendilerinden intikam almalarından endişelendiklerini söyledi. Dev medya kuruluşu, röportaj yaptığı hakim ve ailesinin fotoğraflarını güvenlikleri için buzlayarak servis etti.

20.09.2021 15:11
Afganistan'da sağlık sistemi kilitlendi! Hamile kadınlar zor şartlar altında doğum yapıyor

Afganistan'da Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından yabancı ülkeler de yardımlarını kesti. Bu nedenle ülkede geniş çaplı bir sağlık krizi yaşanıyor. Hamile kadınlar da malzeme eksikliği nedeniyle zor şartlar altında doğum yapıyor.

20.09.2021 14:04
Afganistan'da korkulan oldu! Taliban, kadınlara verdiği sözü çabuk unuttu

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından yapılan "Kadın haklarına saygı göstereceğiz" açıklaması çabuk unutuldu. Yapılan son açıklamda Kabil'de şehir hükümeti için çalışan kadınlara "evlerinizden çıkmayın" mesajı gönderildi.

19.09.2021 20:24
Tatbikattan ilginç görüntüler! Taliban üyeleri, nehri deniz bisikletiyle geçmeye çalıştı

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ın üyeleri, olası bir durumda hazırlıksız yakalanmamak adına Pyanj nehrini deniz bisikletleriyle geçme tatbikatı düzenledi.

18.09.2021 19:56
Dünyaca ünlü üniversiteden dikkat çeken Türkiye analizi: Güçlü ülkeler sıraya giriyor

Dünyanın en iyi üniversitelerinden birisi olarak kabul edilen London School of Economics'in kurduğu Global Risk Insights, Türkiye'nin dış politikasını değerlendirdi. Artık küresel olarak çok kutuplu bir sisteme gidildiği ve Türkiye'nin bu yeni düzende artan öneminin tüm hesapları karıştırdığının vurgulandığı analizde; ABD, Suudi Arabistan, Avrupa ve BAE gibi birçok güçlü devletin Türkiye ile anlaşma yoluna gitmeye çalıştığı ortaya kondu.

18.09.2021 14:22
Taliban'dan yeni karar! Kadın Bakanlığı bir tabelayla değişti, kadınlar işten çıkarıldı

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'dan kadınlar için yeni bir karar daha geldi. Taliban, Kadın Bakanlığı'nı Faziletin Teşviki ve Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı'na çevirdi. Binaya yeni tabela asıldı ve kadınlar işten çıkartıldı. Ancak henüz resmi bir açıklama gelmedi.

18.09.2021 12:23
Ruslardan İstanbul aktarmalı Taliban turu! 10 günlüğüne 40 bin TL verecekler

Rusya'da bir turizm şirketi, Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesi sonrası ilginç bir tura imza attı. Bu tur programına göre Rusya'dan yola çıkacak olan grup, İstanbul aktarmalı olarak Afganistan'a "Taliban turu" yapmaya gidecek. Afganistan'a 10 günlük turistik gezinin maliyeti ise 350 bin ruble (40 bin 500 TL) olarak açıklandı.

18.09.2021 08:18
Dünyayı tedirgin eden çıkış: Modern silahlarla dolu cephaneliği Taliban'a bıraktılar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü ile Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün ortak toplantısında Afganistan'daki son durumu değerlendirdi. ABD askerlerinin ülkeden çekilirken gerisinde modern silahların yer aldığı çok geniş bir cephaneliği Taliban'a bıraktığını ifade eden Putin, "ABD, Afganistan'da terörizm, uyuşturucu ticareti, örgütlü suç ve dini aşırıcılıkla ilişkili bir dizi sorunu içeren Pandora'nın kutusunu bıraktı. Hem de açık bir halde" dedi.

17.09.2021 16:05
Taliban'dan kritik adım! Birleşmiş Milletler'le masaya oturdular

Taliban'ın Uluslararası Medya, Müzakere ve Politika Ofisi Sözcüsü Suhail Shaheen'in paylaşımına göre yeni kabinede İçişleri Bakanı olarak görevlendirilen Sirajuddin Haqani, Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu Başkanı Deborah Lyons öncülüğündeki ekiple görüştü. Afganistan'daki durumun ve insani yardımların ele alındığı görüşmede Lyons, Taliban'ın olumlu bir mesaj verdiğini ifade etti.

16.09.2021 16:36
Resmen banka! Ülkeden kaçan eski Afgan yöneticilerin evlerinden servet çıktı

Afganistan'da Taliban'ın kontrolüne geçen Merkez Bankası, eski üst düzey yöneticilerin evlerinde yapılan aramalarda 12 milyon doları aşan değerde nakit para ve altın külçeleri ele geçirildiğini açıkladı.

16.09.2021 15:19
Taliban'dan kan donduran infaz! Ilımlı mesajlarla geldiler ama son olay bardağı taşıracak

Afganistan'da kontrolü tamamen ele geçiren ve hükümetini kuran Taliban'la ilgili son dönemde korkunç iddialar art arda gelmeye devam ediyor. Verdiği ılımlı mesajlara rağmen direniş gösteren sivilleri katlettiği öne sürülen Taliban militanlarının 9 ve 10 yaşındaki iki çocuğu kafalarını keserek öldürdüğü iddiası dünya gündemine bomba gibi düştü.

16.09.2021 11:16
Taliban'dan normalleşme yolunda dev bir adım daha! Düzenli ordu kuruluyor

Afganistan'da tam kontrolü ele alan Taliban'ın kurduğu geçici hükümetin Genelkurmay Başkanı Kari Fasihuddin, yakın zamanda ülkede düzenli ordu kuracaklarını söyledi.

15.09.2021 17:14
Geçici hükümette büyük kriz! Taliban'ın üst düzey yöneticileri birbirine girdi

Taliban'ın kurucularından Molla Abdulgani Birader ve geçici hükümette "Mülteciler Bakanlığı vekilliğine" getirtilen Halil El-Rahman Hakkani'nin, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki cumhurbaşkanlığı sarayında tartıştığı öne sürüldü.

15.09.2021 17:13
Taliban'ın korkunç idam anı! Darağacındaki esirin son hareketi tüyleri diken diken etti

Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban, elindeki bazı esirleri de idam ediyor. Örgütün bir esiri idam ettiği anlar kayıt altına alınırken, darağacındaki şahsın son bir kez ayağının altındaki varile basarak hayatta kalma çabası tüyleri diken diken etti.

14.09.2021 20:46
Kadın çalışanlar Kabil Havalimanı'ndaki işlerine geri döndü! Taliban'dan bir istekleri var

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı'nda kadın personeller yeniden işbaşı yaptı. Şu anda limanda 30 kadının İslami hicaba riayet edilerek çalıştığı belirtilirken, kadın çalışanlar ise Taliban'dan maaş sorununun çözülmesini istedi.

14.09.2021 16:01
Eş yaralama davasında gelen talep hakimi çileden çıkardı: Burası 'Taliban mahkemesi' değil

Manisa'da kendisinden boşanmak isteyen eşi Esra Oymak'ı çocuklarının önünde falçatayla boğazını keserek yaralayan Mikail Oymak, eşinin kendisini aldattığı iddiasıyla tanıkların dinlenmesini ve telefon kayıtlarının incelenmesini talep etti. Esra Oymak'ın ise bu talebin reddedilmesini istemesi üzerine Mahkeme Başkanı, "Burası Taliban mahkemesi değil. Tanığı dinlemeyelim, kayıtları incelemeyelim. Burada kafama göre buna 3 yıl, ona 5 yıl ceza veremem" dedi.

14.09.2021 15:53
Taliban'da derin çatlak! Üst düzey isimler çıkan kavga sonrası ortadan kayboldu

ABD'nin geri çekilmesi sonrasında Afganistan'da kontrolü tamamen ele geçiren Taliban'da hükümet krizi büyüyor. Taliban'ın 2 üst düzey yöneticisinin ortadan kaybolması, örgüt içi kavga iddialarını güçlendirirken üst üste yapılan resmi açıklamalar gizemi daha da artırdı. Taliban'ın Molla Abdul Ghani Baradar'ın Kandahar'da olduğunu söyleyen el yazısıyla yazdığı bir notu ve bir sesli mesajı yayınlaması soru işaretlerini artırdı.

14.09.2021 15:05
Direnişin kalesinde vahşet! Taliban'ın ülkeyi kana buladığı iddiası görüntüyle doğrulandı

Taliban'ın Afganistan'daki sivilleri öldürdüğü iddiası kamuoyunda geniş yer bulmaya devam ediyor. BBC Afgan Servisi, bazı sivillerin öldürüldüğünü doğrulayan video görüntülerine ulaşırken, bir hafta önce düşen direnişin kalesi Pençşir eyaletinde en az 20 kişinin bu şekilde öldürüldüğü ortaya çıktı. Yerel kaynaklar kurbanlardan birinin 2 çocuk babası esnaf Abdul Sami olduğunu doğrularken, işkence izleri taşıyan cansız bedeninin evinin yakınlarında bulunduğu belirtildi.

14.09.2021 09:33
Taliban'ı kızdıracak akım! Afgan kadınlar örgütlendi, bu pozlarla meydan okuyorlar

Sosyal medyada son günlerde çok sayıda Afgan kadın, renkli geleneksel kıyafetler içinde paylaşımlar yapıyor. #KıyafetimeDokunma ve #AfganistanKültürü gibi etiketler üzerinden Afgan kadınları, ülkenin renkli giyim kültürünü ortaya koyarak Taliban'a ve burka giyme zorunluluğuna meydan okuyor.

14.09.2021 03:59

Afganistan'da Son Durum haberleri ve Afganistan'da Son Durum son dakika gelişmelerini dakika dakika Afganistan'da Son Durum haber sayfamızdan takip edin.

title