Afganistan ve Kolombiya'da Uyuşturucu Üretimi Arttı

Afganistan ve Kolombiya'da Uyuşturucu Üretimi Arttı

BM, Bugün Yayınladığı Bir Raporda, Son Dönemde Kolombiya ve Afganistan'da Uyuşturucu Üretiminde Artış Olduğunu Açıkladı.

Afganistan ve Kolombiya'da Uyuşturucu Üretimi Arttı

BM, bugün yayınladığı bir raporda, son dönemde Kolombiya ve Afganistan'da uyuşturucu üretiminde artış olduğunu açıkladı.

BM'nin, uyuşturucu ve suçla mücadeleden sorumlu birimi (UNODC) tarafından yayınlanan 2008 Yılı Dünya Uyuşturucu Raporu'nda, özellikle Kolombiya ve Afganistan'da, militanların ellerinde bulunan bölgelerde uyuşturucu üretiminde artış olduğu bildirildi.

Raporda, Afganistan'ın güneyinde Taliban'ın kontrolünde olan 5 bölgede afyon üretiminin 2007 yılında rekor düzeyde artarak 2005 yılındaki oranın iki katına ulaştığı açıklandı. Afganistan'ın diğer bölgelerinde ise afyon üretiminin son derece düşük düzeylere indiği belirtildi.

Kolombiya'da ise koka üretiminin 2007 yılında yüzde 27 oranında arttığı ve kokain üretiminin Kolombiya'daki FARC militanlarının kontrolündeki bölgede yoğunlaştığı bildirildi.

Raporda, 2006 yılında dünyada 15 ile 64 yaş arasında 166 milyon insanın (dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 4'ü) marihuana ya da esrar kullandığı belirtildi. Raporda ayrıca, 2006 yılında, kokain kullanların sayısının 16, eroin kullanların sayısının ise 12 milyon olduğu kaydedildi.